Fitness trendy na rok 2014 sú známe. Čakajú nás nejaké prekvapenia?

Mirka

Odborníci z American College of Sport Medicine si aj tento rok „splnili povinnosť“ a zverejnili výsledky prieskumu, ktorý je zameraný na fitness trendy nasledujúceho roku. Chcete vedieť, čo prinesie rok 2014 v oblasti športu a cvičenia? Budú sa fitness trendy 2014 niesť v podobnom duchu ako tie v roku 2013?

Fitness trendy na rok 2014 sú známe. Čakajú nás nejaké prekvapenia?
31. DEC 2013

Skôr ako sa pustíme do zoznamovania sa s trendmi roku 2014, zhrňme si tie tohtoročné. Do prvej desiatky fitness trendov roku 2013 patria:

  • tréningy a poradenstvo v malej skupine, ktoré je finančne dostupnejšie ako individuálne tréningy a poradenstvo odborníka
  • v prvej desiatke nechýbajú ani core tréning (posilňovanie svalov brucha, hrudníka a chrbta), ďalej funkčný tréning, ktorý využíva pohyby vychádzajúce z bežného života.
  • vo fitness trendoch 2013 majú svoje miesto vzdelaní fitness tréneri a odborníci na zdravý životný štýl
  • stále väčší záujem je o fitness programy pre seniorov (nordic walking, kalanetika, pilates a pod.)
  • šport je dôležitou súčasťou chudnutia a pozornosť sa venuje aj obéznym deťom
  • do prvej trojky roku 2013 patria posilňovanie s vlastnou váhou, silový tréning a vzdelaní, skúsení a hlavne certifikovaní odborníci

A ako to podľa prieskumov bude vyzerať v roku 2014?

Pri zisťovaní fitness trendov roku 2014 oslovili odborníci z ACSM 3815 odborníkov z oblasti fitness a zdravého životného štýlu. Výsledky vyzerajú nasledovne:

1. HIIT (vysoko intenzívny intervalový tréning)

HIIT spočíva v striedaní krátkych intenzívnych fáz s krátkym odpočinkom. Je účinný a časovo úsporný. Zvyčajne trvá 20 až 30 minút. Odborníci však upozorňujú na pomerne vysoké riziko vzniku zranenia. Ani to však nič nemení na tom, že je jednotkou vo fitness trendoch 2014.

2. Posilňovanie s vlastnou váhou

Pre udržanie zdravia, kondície a štíhlej línie je dôležitý kardio tréning i posilňovanie. V roku 2014 bude populárne najmä posilňovanie tela s vlastnou hmotnosťou (výpady, kľuky, drepy). Mimochodom, v roku 2013 skončilo posilňovanie s vlastnou hmotnosťou vo fitness trendoch na treťom mieste.

3. Vzdelaní a skúsení profesionáli

Aktuálne je k dispozícii mnoho fitness zariadení, trénerov či odborníkov na výživu. Dôležité je, aby disponovali dostatočným vzdelaním, skúsenosťami a nesmie chýbať doklad o ich odbornej spôsobilosti, teda certifikát. Tento trend v porovnaní s rokom 2013 spadol z prvého na tretie miesto.

4. Silový tréning

V porovnaní s rokom 2013 klesol silový tréning z druhého na štvrté miesto. Odborníci zo sveta fitness však stále zdôrazňujú dôležitosť silového tréningu v rámci komplexného cvičenia. Silový tréning je rovnako dôležitý pre mužov i ženy.

5. Redukčné režimy a cvičenie

Čo je kľúčové pri dodržiavaní redukčného režimu? V prvom rade strava a pravidelný pohyb. Aj v roku 2014 bude šport neodmysliteľnou súčasťou chudnutia.

6. Osobný tréning

Vo svete fitness sú a budú populárne osobné tréningy pod dohľadom skúseného odborníka.

7. Fitness pre seniorov

Šport je populárny aj medzi staršími. Mnohí z nich majú konečne na dôchodku dostatok času na to, aby sa venovali nejakej pohybovej aktivite. Z tohto dôvodu stále vznikajú fitness programy, ktoré sú určené pre seniorov.

8. Funkčný tréning

Podobne ako v roku 2013, aj v tomto roku sa do prvej desiatky dostal funkčný tréning, ktorý využíva pohyby vychádzajúce z bežného života. Jeho cieľom je skvalitniť vykonávanie činností v každodennom živote, a teda rozvíjať rovnováhu, silu, koordináciu a pod.

9. Cvičenie v malých skupinách

Ľudia chcú športovať a chcú cvičiť správne. To nejde bez kvalifikovaných odborníkov. Vzhľadom na finančnú situáciu sa do popredia dostáva cvičenie v malej skupine 2-3 ľudí. Je rovnako účinné ako individuálny tréning s osobným trénerom, ale finančne menej náročné.

10. Joga

Prvú desiatku fitness trendov roku 2014 uzatvára joga. Zaujímavé je, že v prvej desiatke fitness trendov roku 2013 joga nefigurovala. Ale opäť zažíva akýsi boom. Prečo? Ľudia si uvedomujú potrebu trénovať nielen telo, ale dopriať vzpruhu aj psychike. Hľadanie harmónie medzi telom, dušou a mysľou. To je poslaním jogy a cieľom tých, ktorí sa jej rozhodnú venovať. Navyše mnoho štýlov jogy (power, hot, bikram, kripalu, kundalini) ponúka príležitosť k tomu, aby jogu mohol cvičiť každý.

Ako vyzerá druhá desiatka fitness trendov 2014?

Do druhej desiatky fitness trendov roku 2014 patrí napríklad šport ako jeden zo spôsobov prevencie obezity u detí, ďalej už vyššie spomínaný core tréning, kruhový tréning či outdoorové aktivity vykonávané spoločne s rodinou, priateľmi či individuálne. Na poslednom, teda dvadsiatom mieste sa umiestnil stále obľúbený boot camp, ktorý je inšpirovaný vojenskými tréningami.

Zdroj: http://www.acsm.org/about-acsm/media-room/news-releases/2013/10/25/survey-predicts-top-20-fitness-trends-for-2014
Foto: freedigitalphotos.net/marin

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Fitness trendy na rok 2014 sú známe. Čakajú nás nejaké prekvapenia?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 1922
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.