Deficitom vitamínu D trpí až 75 % bežcov

Vitamín D je kľúčový pre silné a zdravé kosti, ale aj pre dostatok energie na tréningu či dobrú náladu. 

Deficitom vitamínu D trpí až 75 % bežcov
21. MAR 2016

Informácia, že takmer tri štvrtiny bežcov trpia deficitom vitamínu D, nepatrí medzi  novinky. Mnohí odborníci upozorňujú na nedostatok slnečného vitamínu u celej populácie, a dokonca ho označujú za novodobú epidémiu. Nízka úroveň vitamínu D je nebezpečná pre každého človeka, avšak pre športovcov môže byť ešte rizikovejšia. Na tento problém upozornili ešte niekoľko rokov dozadu aj odborníci z Cooper Clinic v Dallase na základe výsledkov svojej štúdie. V rámci nej sledovali bežcov, ktorí behali v priemere 20 míľ týždenne. Zistili, že až 75 % z nich má nízku hladinu vitamínu D (1).

Prečo je vitamín D taký dôležitý?

Vitamín D je nevyhnutný pre pevné a zdravé kosti, pretože ovplyvňuje metabolizmus vápnika. Dostatočná úroveň tohto vitamínu v tele ovplyvňuje rast a pevnosť kostí i hojenie zlomenín. To však nie je všetko.  Stále viac sa o vitamíne D hovorí aj v súvislosti s podaným výkonom. Napríklad štúdia, ktorá bola publikovaná v Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, hovorí, že dospievajúci s vyššou úrovňou vitamínu D v tele skákali vyššie, rýchlejšie a s väčšou silou ako ostatní (3). Nedostatok vitamínu D sa navyše dáva aj do súvislosti s depresiou, únavou i ďalšími zdravotnými problémami (cukrovkou, vysokým krvným tlakom).

Kde robíme chybu?

Ak by sme denne trávili dostatočne dlhý čas na slnečnom svetle, malo by to stačiť na pokrytie až 80 % odporúčanej dennej dávky. To preto, lebo ľudské telo si dokáže vitamín D vyrobiť zo slnečného žiarenia samo. Zvyšok možno doplniť konzumáciou správnych potravín. Problémom je však to, že sme zatvorení v interiéroch a slnečnému svetlu sa vyhýbame.

Samozrejme, úroveň vitamínu D závisí aj od klimatických podmienok, pretože napríklad severské národy sú deficitom vitamínu D ohrozené oveľa viac ako my. Tvorbe vitamínu D tiež bráni používanie opaľovacích krémov. V neposlednom rade je za jeho deficit zodpovedná nedostatočná konzumácia potravín naň bohatých. Déčko obsahuje rybí tuk, vajcia, mliečne produkty, pečeň, morské ryby, huby a tiež fortifikované produkty (výrobky obohatené o vitamín D – džúsy, jogurty, mlieka).

Odporúčaná denná dávka

Podľa odporúčaní Institute of Medicine je odporúčaná dávka vitamínu D 600 IU (15 mcg) denne, pre ľudí nad 70 rokov 800 IU (20 mcg) denne (4). Niektorí odborníci však odporúčajú ešte oveľa vyššie denné dávky. Napríklad už spomínaní výskumníci z Cooper Clinic v Dallase považujú za ideálnu až dávku 2000 IU denne (2).

Ako deficitu déčka predísť?

Základom je nevyhýbať sa slnečným lúčom, jesť potraviny bohaté na vitamín D (najmä v zime) a v prípade akútneho nedostatku zvážiť aj užívanie výživových doplnkov.

Referencie:
(1, 2) http://cooperaerobics.com/Health-Tips/Vitamin-Aisle/How-to-Get-the-Vitamin-D-You-Need.aspx
(3) www.press.endocrine.org
(4) https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD-HealthProfessional/
Zdroj foto: goodfon.su

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Máte pocit, že na tréningu už viac nedáte? nakopnite sa!Máte pocit, že na tréningu už viac nedáte? Nakopnite sa!

Začali ste pravidelne cvičiť, ale aj tak máte niekedy pocit, že to je nad vaše sily? 

 

Jar prináša tréningy vonku. ako sa pripraviť?Jar prináša tréningy vonku. Ako sa pripraviť?

Neviete sa dočkať chvíle, keď sivé steny telocvične vymeníte za čerstvý vzduch a nesmelé slnečné lúče? S našimi tipmi bude jarné športovanie radosťou. 

 

6 chýb, ktorých sa dopúšťajú bežci pri voľbe bežeckého outfitu6 chýb, ktorých sa dopúšťajú bežci pri voľbe bežeckého outfitu

Bežci často robia chyby nielen v technike behu či v zostavovaní tréningov, ale aj pri voľbe bežeckého odevu. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Deficitom vitamínu D trpí až 75 % bežcov

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1968
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.