Dajte si do tela podľa temperamentu

Melancholik sa bude vyžívať v hodinách jogy, flegmatik sa s radosťou vybije vo fitcentre, cholerik sa zasa vybúri pri bojových športoch a sangvinikovi ulahodí napríklad tenis.

Dajte si do tela podľa temperamentu
12. SEP 2016

Už ste si skúsili niekedy vyberať šport na základe svojho temperamentu? Ak nie, minimálne vyskúšate niečo nové a je tu pravdepodobnosť, že pri danom športe aj zostanete. Čo všetko máte na výber?

Sangvinik

Sangvinik miluje objavovanie nových vecí, má rád spoločnosť, ľahko sa prispôsobí a je optimista. Nemá problém s učením sa nepoznaného, ale keď ho činnosť prestane zaujímať, ide to z kopca aj s jeho pozornosťou. Medzi negatíva patrí nestálosť a povrchnosť. Čo sa týka športu, vhodné sú pre neho aktivity, kde môže využiť svoju energiu, ako napríklad intenzívne tréningy (HIIT, tabata), kruhové tréningy, ale aj akčné skupinové cvičenia, loptové hry či tenis. Je odolný voči záťaži a nemá problém riadiť sa tým, čo mu odporučí tréner.

Cholerik

Ľudia, u ktorých prevládajú vlastnosti cholerika, sú typickí tým, že rýchlo „vybuchnú“. Môžeme ich označiť za citovo reaktívnych. Vyznačujú sa aj priamočiarosťou, stoja si za svojimi názormi, sú optimistickí a ambiciózni. V tom, čo vykonávajú, majú tendenciu neustále sa zlepšovať, dodržiavať odporúčania skúsenejších, ale aj prepínať svoje sily. Môže sa to prejaviť aj v športe. Pre cholerikov sú rovnako vhodné kolektívne i individuálne športy, avšak musia patriť medzi najlepších. Nájdu sa aj v bojových disciplínach. Sú pre nich lepšie kratšie tréningy, pretože zvyknú preceniť svoje sily už na začiatku.

Melancholik

Melancholik má často strach z nových situácií a ľudí – vyvoláva to v ňom rozpaky. Preto sa sústreďuje skôr na svoje vnútro a nerobí mu problém samota. Veľmi veľa premýšľa, je starostlivý, zodpovedný a perfekcionista. Vyznačuje sa aj precitlivenosťou a sklonom k pesimizmu. Melancholikovi jednoznačne vyhovujú športy, pri ktorých môže byť sám so sebou, ako napríklad beh, ale aj športy z kategórie body and mind, teda joga či pilates.  Melancholik sa pri športe pomerne rýchlo unaví a potrebuje viac času na zotavenie.

Flegmatik

Flegmatika možno charakterizovať ako pokojného, vnútorne vyrovnaného, zodpovedného a usilovného človeka. Čo začne, to aj dokončí a nejde zbytočne nad svoje sily. Má často problémy so sústredením a dlhšie mu trvá, kým sa do niečoho pustí. Platí to aj pre šport. Avšak keď začne, je schopný veľkých vecí. Charakterizuje ho aj nerozhodnosť a ľahostajnosť. Vyhovuje mu individuálne cvičenie vo fitcentre, ale aj džoging či beh. 

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Tréning vo dvojiciTréning vo dvojici

Spomeňte si, koľkokrát ste už cvičenie vynechali iba preto, že sa vám nechcelo. 

 

3 najväčšie mýty, ktoré panujú o cvičení vo fitcentre3 najväčšie mýty, ktoré panujú o cvičení vo fitcentre

S cvičením s činkami má ešte stále veľa žien problémy. Kolujú totižto rôzne mýty, ktoré im naháňajú strach. 

 

Unožovanie v stoji pre sexi stehnáUnožovanie pre sexi stehná

Pri precvičovaní nôh je veľmi dôležité posilniť všetky časti, pretože každá má svoju úlohu a spoločne tvoria komplex. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Dajte si do tela podľa temperamentu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2492
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.