Čo vám hrozí, ak máte kilá navyše?

Obézni ľudia majú až o 55 % vyššie riziko rozvoja depresie ako tí, ktorí majú normálnu hmotnosť. 

Čo vám hrozí, ak máte kilá navyše?
16. SEP 2016

Tvrdí to štúdia, ktorá bola uverejnená ešte pred niekoľkými rokmi v časopise Archives of General Psychiatry. Dôvodom môže byť napríklad nízka sebaúcta, pretože väčšinou sa atraktivita spája práve so štíhlosťou. Takisto nesprávne stravovacie návyky podporujúce vznik depresie, lebo telu chýbajú v dôsledku nezdravej stravy dôležité látky.

Avšak riziká nadváhy a obezity sa dajú rátať na desiatky. Zaujímavú štúdiu urobili vedci z Harvardu, ktorí skúmali 50 000 mužov a 120 000 žien po dobu 10 rokov. Zobrali si na mušku ich výšku, váhu, stravovacie návyky a zdravotný stav. Pri vyhodnocovaní výsledkov zistili, že obezita zvyšuje napríklad riziko cukrovky až 20-krát. Neporovnateľne vyššie je aj riziko vzniku srdcových chorôb, mŕtvice či žlčových kameňov. Najzaujímavejší je však záver, ktorý vyplynul zo štúdie týchto vedcov – čím máte vyššie BMI, tým vyššia je pravdepodobnosť vzniku ochorení.

Obezita a kardiovaskulárne choroby

Rastom BMI sa zvyčajne zvyšuje aj krvný tlak, hladina LDL cholesterolu, triglyceridov i cukru v krvi. V dôsledku toho vzniká vyššie riziko ischemickej choroby srdca, mozgovej prílohy  a cukrovky. Tak napríklad odborníci vyhodnotili 21 štúdií, v rámci ktorých sledovali viac ako 300 000 účastníkov. Zistili, že ľudia s nadváhou mali o 32 % vyššie riziko vzniku ischemickej choroby srdca a obézni až o 81 % ako ľudia s normálnou hmotnosťou (1).

Problémy s reprodukčným zdravím

Stále viac ľudí má problém s počatím potomka. Jednou z príčin je aj obezita. V USA odhadujú, že až 25 % párov nemôže mať dieťa práve kvôli kilám navyše. Podľa odborníkov z Reproductive and Maternal Medicin, University of Glasgow však obezita zvyšuje aj riziko potratu, tehotenskej cukrovky, preeklampsie a komplikácií počas pôrodu (2).

Alzheimerova choroba

S obezitou sa priamo spája aj vyššie riziko Alzheimerovej choroby. Odborníci z Johns Hopkins University v Baltimore zistili, že u obéznych ľudí je toto riziko vyššie o 42 % v porovnaní s tými, ktorí majú normálnu hmotnosť.

Kratšia dĺžka života

Vedcov zaujíma aj to, či kilá navyše súvisia s predčasným úmrtím. V New England Journal of Medicine bola pred šiestimi rokmi publikovaná štúdia, kde sledovali počas desiatich rokov pol milióna dospelých vo veku 50 – 71 rokov. Zistili, že úmrtnosť medzi ľuďmi s nadváhou bola o 20 – 40 % vyššia a u ľudí s obezitou až 2 – 3 krát vyššia.

Prečo sa oplatí schudnúť?

Získaním normálnej hmotnosti eliminujete riziko zdravotných problémov a budete sa cítiť skvelo aj psychicky. Podľa odborníkov už 5-percentná strata hmotnosti zdravotné riziká o niečo znižuje, preto sa akákoľvek úsilie oplatí. 

Referencie:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17846390
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19896913
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18331422

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Horká čokoláda dodá energiu a prospeje srdcu

Horká čokoláda dodá energiu a prospeje srdcu

Kvalitná horká čokoláda, vyrobená z kvalitných kakaových zŕn, je potešením nielen pre chuťové poháriky, ale aj podporou zdravia organizmu. 

Fakt, alebo fikcia: treba jesť viac, aby sme schudli?Fakt, alebo fikcia: Treba jesť viac, aby sme schudli?

Musíte spáliť viac kalórií, ako prijmete, aby ste sa zbavili tuku. Tým pádom musíte zjesť oveľa menej, aby ste videli výsledky. Je to ale vždy tak? 

 

Tipy od odborníčky na najvýživnejšie múky a ich kombinácieTipy od odborníčky na najvýživnejšie múky a ich kombinácie

Prečo sa oplatí pri pečení kombinovať viacero múk a ktoré sú najviac prospešné?

 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Čo vám hrozí, ak máte kilá navyše?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2335
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.