Čo sa deje s mladým telom, keď necvičí?

Pohyb je pre človeka prirodzený. Ak ho telu nedoprajeme, odzrkadlí sa to negatívne na našom zdraví. 

Čo sa deje s mladým telom, keď necvičí?
9. FEB 2016

Mnohí dnešní mladí ľudia pohyb jednoducho nemusia. Do školy idú autobusom, v škole sedia, na hodinách telesnej výchovy používajú ospravedlnenky od rodičov, aby sa pohybu vyhli a doma zasa holdujú sedavému spôsobu života. V dôsledku toho pribúda počet mladých, ktorí trpia nielen nadváhou a obezitou, ale i ďalšími zdravotnými problémami. „Cvičenie tínedžerov je dôležité najmä z dôvodu stále technickejšieho sveta. Uprednostňuje sa technika, ktorá potláča fyzickú aktivitu ľudí. Mladá generácia je vo väčšine prípadov na technike tak závislá, že fyzickú aktivitu (futbal, telesná výchova, šport všeobecne) považujú za ťažkú prácu, samozrejme, vnímanú negatívne. Preto je najlepšie sa jej zďaleka vyhnúť. Ale ,skrolovať᾿ celý deň tablet je veľmi pohodlné. My, starší, ešte veľakrát riešime mnoho vecí po starom, napríklad balík odnesieme na poštu. Mladšia generácia si podá hárok online a počká, kým po neho príde kuriér,“  hovorí profesionálny osobný tréner PhDr. Ľuboš Gsch.

Niektoré dôsledky nedostatku pohybu u tínedžerov

Nadváha a obezita

Už v roku 1997 vyhlásila Svetová zdravotná organizácia obezitu za celosvetovú epidémiu. Podľa aktuálnych štatistík trpí nadváhou alebo obezitou každé tretie dieťa v Európskej únii. Najhoršie je, že väčšina detí si tento stav prenesie do dospelosti. Za aktuálnu situáciu sú zodpovedné dva faktory: nevhodná strava a nedostatok pohybu.

Tráviace problémy

Nedostatok pohybu je spojený aj so zníženou peristaltikou čriev, ktorá sa prejavuje nafúknutým bruchom i zápchou. Dlhodobá zápcha je nielen nepríjemná, ale môže viesť k vzniku hemoroidov či dokonca rakoviny hrubého čreva.

Bolesť hlavy a chrbtice

Pravidelný pohyb udržuje telo v kondícii. Sedavý spôsob života spôsobuje ochabnutie svalov napríklad v oblasti chrbtice a brucha. Bolesť chrbtice a hlavy je často spojená práve s oslabenými chrbtovými a brušnými svalmi, ktoré možno posilňovať jedine pravidelným cvičením.

Vysoký krvný tlak, hladina cholesterolu v krvi a cukrovka

Uvedené ťažkosti netrápia iba ľudí vo vyššom veku, ale postihujú aj mladších. Neraz do ambulancie lekára zavíta dvadsaťročný človek, ktorému pri preventívnej prehliadke zistia vysoký krvný tlak. V Spojených štátoch amerických uskutočnili štúdiu, v ktorej sledovali viac ako štrnásťtisíc ľudí vo veku 24-32 rokov. Zistili, že až 19 percent z nich má vysoký krvný tlak! Podľa odborníkov sa riziko hypertenzie zvyšuje s pribúdajúcimi kilogramami, pričom nadváha a obezita sú zodpovedné aj za vysokú hladinu cholesterolu v krvi, cukrovku a následne kardiovaskulárne choroby. Vhodnou prevenciou je nielen úprava životosprávy, zníženie množstva sodíka v strave, ale aj pravidelný pohyb (1).

Osteoporóza

Za osteoporózu je zodpovedných viacero faktorov. Môže ísť o nedostatok vápnika, horčíka či vitamínu D v strave. Alebo, naopak, nadmerný prísun sodíka, živočíšnych bielkovín alebo fosforu. Podstatnú úlohu zohráva nedostatok pohybu, pretože práve pravidelné cvičenie robí kosti pevnými.

Spracované v spolupráci s profesionálnym osobným trénerom PhDr. Ľubošom Gschom z www.pohyb.sk

Zdroj foto: flickr.com
Zdroj: (1) https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/magazine/issues/fall11/articles/fall11pg10-11.html

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Cvičenie na rebrinách nie je žiadne retro. dajte si do tela s naším plánom!Cvičenie na rebrinách nie je žiadne retro. Dajte si do tela s naším plánom!

Možností, ako začleniť rebriny do svojich športových aktivít, existuje veľa. Môžete ich využiť pri strečingu, posilňovaní alebo gymnastike. 

 

Tréningový plán pre biceps, triceps a ramenáTréningový plán pre biceps, triceps a ramená

Zbavte sa ovisnutej kože a ochabnutých svalov na rukách. Postačia vám jednoduché cviky.

 

Ako vám pomôže vysoko intenzívny intervalový tréning?Ako vám pomôže vysoko intenzívny intervalový tréning?

Určite v mnohých smeroch. Spevníte si telo. Spálite viac tuku za kratší čas. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Čo sa deje s mladým telom, keď necvičí?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2630
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.