Cíťte sa na svahu bezpečne. Dodržiavajte zásady bezpečného lyžovania!

Mirka

Je pravda, že správanie a konanie druhých možno na svahu ovplyvniť len veľmi ťažko. Napriek tomu môžu ohľaduplnosť, schopnosť predvídať a správne bezpečnostné vybavenie v niektorých prípadoch i zachrániť život. Na čo by ste si ako správni lyžiari mali dať pozor?

Cíťte sa na svahu bezpečne. Poznáte zásady bezpečného lyžovania?
30. DEC 2013

Lyžovanie patrí k najobľúbenejším zimným športom. Prináša mnoho zdravotných benefitov (posilňuje hlavné svalové skupiny, zlepšuje náladu, pomáha spaľovať tuk, formuje problematické partie zadku, stehien atď.). Na to, aby si človek mohol tento zimný šport naozaj naplno užiť, je potrebné dbať i na dodržiavanie niekoľkých bezpečnostných zásad:

Na lyžovanie sa treba vopred pripraviť

Ak sa plánujete v zime lyžovať a počas roka pravidelne nešportujete, je dôležité začať s prípravou na lyžovanie v dostatočnom predstihu (aspoň 2-3 mesiace). Ak prípravu podceníte, môže sa stať, že vás bude trápiť hneď po prvom pobyte na svahu svalová horúčka. Ideálne je športovať počas celého roka, v tom prípade nie je žiadna ďalšia príprava nutná. Netreba zabúdať ani na dostatočné rozohriatie a strečing pred lyžovaním i po ňom.

Správna lyžiarska technika je dôležitá

Ak patríte k začínajúcim lyžiarom, nepodceňujte lyžiarsku prípravu, ktorú vedú skúsení inštruktori. Zapíšte sa na lyžiarsky kurz! Naučíte sa tak správnu techniku lyžovania, získate potrebné zručnosti a, samozrejme, osvojíte si aj hlavné zásady bezpečnosti.

Lyžiar potrebuje správnu výbavu

Nemôžete sa venovať lyžovaniu, lebo vám chýba lyžiarska výbava? Žiadny problém. Zariadenia, ktoré prenajímajú potrebné lyžiarske vybavenie, sú k dispozícii takmer pri každom dobrom lyžiarskom stredisku. Ak si zaobstarávate svoje vlastné, nakupujte v špecializovaných predajniach s odborným personálom. Dobré rady sú na nezaplatenie.

Myslite na bezpečnosť!

Lyžovať bez lyžiarskej helmy je naozaj nezodpovedné! Aj keď ste presvedčený o tom, že ste skvelým lyžiarom, vždy vás môže ohroziť niekto iný. Preto povinne noste pri lyžovaní lyžiarsku prilbu. Dobrú službu tiež poskytujú napríklad aj chrániče chrbta. Nezabudnite na lyžiarske okuliare. A sledujte dianie okolo seba!

Nechoďte nad svoje sily

Cítite, že potrebujete prestávku? V tom prípade nepreceňujte svoje sily a posilnite sa zdravým obedom či teplým čajom. Pamätajte na to, že ani ten najskúsenejší lyžiar, ktorý je unavený, nemôže byť označený za dobrého a bezpečného lyžiara. Únava zvyšuje riziko vzniku prípadného zranenia, oslabuje pozornosť i koncentráciu. Samozrejme, spolu s narastajúcou únavou sa aj pôžitok z tohto zimného športu rapídne znižuje.

Snažte sa reálne zhodnotiť svoje schopnosti aj zručnosti i čo sa týka voľby lyžiarskeho svahu z hľadiska náročnosti. Nepreceňujte svoje lyžiarske schopnosti a zručnosti. Všetko si vyžaduje svoj čas a dostatočnú prípravu.

Lyžujte vo dvojici

Ak lyžujete vo dvojici, máte istotu, že na vás „dáva niekto pozor“. Užijete si tiež viac zábavy a spoločných rozhovorov.

Nezabúdajte na hydratáciu a dopĺňanie energie

Pred, počas i po lyžovaní dopĺňajte priebežne množstvo tekutín do organizmu. Dôležité je tiež mať so sebou kvalitné energetické či proteínové tyčinky, ktoré dodajú energiu takmer okamžite.

Pozor na horské slnko

Zimné slnko nie je o nič menej nebezpečné ako slnečné žiarenie v lete. Chráňte pokožku tváre krémom s dostatočným ochranným faktorom.

Zdroj foto: www.freedigitalphotos.net ( Vichaya Kiatying-Angsulee)


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Cíťte sa na svahu bezpečne. Dodržiavajte zásady bezpečného lyžovania!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1968
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.