Chrbát má byť pevný a zdravý. Čo s „vädnúcim“ svalstvom?

Mirka

Bolesť chrbta patrí k bežným zdravotným problémom, ktoré však vedia pekne znepríjemniť život. Za bolesťou sa vo väčšine prípadov skrýva ochabnuté a oslabené svalstvo v chrbtovej, ale i v brušnej a panvovej oblasti. Jedným z najvhodnejších cvičení, ktoré pomáhajú zbaviť sa bolesti, je pilates. Sústreďuje sa na posilnenie hlbokých svalových skupín, ktorým iné cvičenia nevenujú dostatočnú pozornosť.

Chrbát má byť pevný a zdravý. Čo s „vädnúcim“ svalstvom?
14. MÁJ 2014

Za bolesť chrbtice môžu byť okrem ochabnutého svalstva zodpovedné aj ďalšie príčiny, kde patria napríklad nesprávne držanie tela pri státí a sedení, pretrvávajúci stres, nosenie ťažkých predmetov, nadváha, artritída, skolióza, ale aj nevhodná životospráva. Čo s tým? Existuje mnoho spôsobov, ako bolesť chrbta eliminovať. Závisia hlavne od príčiny bolesti chrbtice. Ak je hlavným dôvodom bolesti oslabené a ochabnuté svalstvo, jedným z najvhodnejších riešení je pravidelná pohybová aktivita.

Základom je pohyb

Pri dlhodobejších problémoch s bolesťou chrbta je vhodné svoj zdravotný stav i voľbu pohybovej aktivity konzultovať s lekárom. Pri výbere cvičenia je potrebné dbať najmä na to, aby bolo primárne zamerané na posilnenie chrbtových a brušných svalov, ktoré sú hlavnou oporou pre chrbticu. Vo všeobecnosti sa teda odporúčajú hlavne cvičenia z kategórie body and mind, ako joga, pilates, spirals, ale aj špeciálne strečingové cvičenia, pretože sa zameriavajú aj na posilnenie hlbokého svalstva.

Obzvlášť vhodný je pilates, pretože jedným z princípov tohto cvičenia je POWERHOUSE, teda zameranie sa na posilnenie centra (jadra) tela, ktoré je tvorené svalmi chrbta, brucha a panvy. Okrem toho prináša aj mnoho ďalších pozitív: zlepšuje držanie tela, formuje problematické partie tela, zlepšuje rovnováhu, svalový tonus a pod.

Pilates a bolesť chrbta

Už len fakt, že pilates bol pôvodne rehabilitačným cvičením, nasvedčuje tomu, že je ideálnou voľbou pre tých, ktorí trpia bolesťami chrbta. Pilates je tu desiatky rokov a mnohým pomohol pri riešení zdravotných ťažkostí s chrbticou. „Pilates je súbor cvičení, ktoré detailnejšie rozvíjajú motorické schopnosti. Ich účinnosť je zabezpečená vysokou variabilitou pohybových prvkov, ktoré posilňujú, ale aj uvoľňujú špecifické svalové skupiny v pohybe. To znamená, že metodikou sa nesnažíme izolovane zapájať jednotlivú svalovú skupinu, ale ju efektívne využiť v koordinácii so zúčastnenými svalmi na danom pohybe. V našom prípade zekonomizovať pohyb tak, aby bol bezpečný, prinášal efekt a šetrný k pohybovému systému. Toto je podstata terapeutického efektu, ktorá, samozrejme, nekončí tréningovou hodinou, ale snažíme sa naučené zručnosti aplikovať v rámci posturálnej hygieny počas dňa. To pokladám za dôležité,“ upozorňuje PaedDr. Mgr. Ľubomír Majstrák, ktorý pôsobí ako fyzioterapeut špecialista.

Odporúčame prečítať: Pilates cviky, ktoré vás zbavia bolesti chrbta

Kvalita je dôležitejšia ako kvantita

Pri cvičení pilatesu a vôbec väčšiny cvičení je dôležité ovládať správnu techniku jednotlivých cvikov. Ak trpíte bolesťami pohybového aparátu je takmer nevyhnutnosťou absolvovať úvodné lekcie so skúseným lektorom, alebo priamo s fyzioterapeutom, ktorý vám pomôže s voľbou i správnou technikou konkrétnych cvikov. V opačnom prípade si môžete viac uškodiť, ako pomôcť.

Pilates cviky, ktoré prinášajú úľavu od bolesti chrbtice

Zdroj video: yotube.com


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Chrbát má byť pevný a zdravý. Čo s „vädnúcim“ svalstvom?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1968
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.