Bootcamp je vojenský dril stvorený aj pre ženy

 „Pre nás je bootcamp cvičením, kde má človek šancu zistiť svoje možnosti a prekonať svoje slabiny.“

Bootcamp je vojenský dril stvorený aj pre ženy
4. MAR 2016

Bootcamp bol pôvodne výcvik určený pre vojakov americkej armády. Čoskoro sa však dostal aj medzi „obyčajných“ ľudí. Dnes je obľúbený nielen medzi mužmi, ale aj ženami. Prečo je bootcamp výborným skupinovým cvičením aj pre ženy? Spýtali sme sa Jaroslavy Juranovej z Bootcamp Slovakia.

Ako by ste charakterizovali bootcamp?

Bootcamp je známy ako vojenské sústredenie a vojenský výcvik s cieľom nabrať silu, vytrvalosť a posilniť výdrž v akejkoľvek situácii – v zime, v blate, vo vode, na suchu, skrátka všade, kde sa môže vojak ocitnúť. Pre nás je bootcamp cvičením, kde má človek šancu zistiť svoje možnosti a prekonať svoje slabiny. Samozrejme, všetko je prispôsobené prostrediu, ktoré sa nám ponúka tu, na Slovensku.

bootcamp slovakia
Zdroj foto: Bootcamp Slovakia

Sú bootcamp tréningy vhodné skôr pre mužov či ženy?

Čo sa týka tréningu, nerobíme rozdiely medzi pohlaviami a s istotou vieme povedať, že tréning zvládne každý, kto má za sebou určité športové skúsenosti a chce sa posunúť vo svojej výkonnosti ďalej. Bootcamp je skupinové cvičenie, pretože okrem toho, že veríme v silu jednotlivca, veríme aj v silu skupiny pôsobiacej na jednotlivca, a tá je tiež dôvodom, prečo sa k nám klienti na tréning vracajú.

Takže je pravda, že cvičenie v skupine motivuje a posúva ďalej

Bootcamp je aj o pozitívnej energii, súdržnosti skupiny a motivácii, aj keď každý zo skupiny bojuje sám za seba. Ide nám nielen o tréning, ale aj o socializáciu a spájanie ľudí s rovnakým cieľom.

Motivácia je pri cvičení dôležitá. Čo iné ešte prinesie bootcamp konkrétne ženám?

Tréning s označením bootcamp, ako ho robíme v Bootcamp Slovakia, je zameraný na posilnenie a vytrvalosť celého tela, čiže možno očakávať celkový pozitívny efekt nielen na vonkajšiu stránku – telo, ale aj čo sa týka celkovo dlhšej výdrže pri akejkoľvek športovej aktivite a pocitu väčšej sily a vnútorného šťastia.

bootcamp slovakia
Zdroj foto: Bootcamp Slovakia

Bootcamp možno nazvať aj funkčným tréningom. Prečo je dôležitý aj pre ženy?

Efektívnou kombináciou cvikov a celkovým nastavením tréningu si naše klientky budujú funkčné telo a muskulatúru rovnobežne a prirodzeným spôsobom, zároveň strácajú podkožný tuk a dosahujú požadovaný efekt na svojom tele. Veríme, že nič s nálepkou „rýchlo a jednoducho“ v budúcnosti nezotrvá, pri cvičení a strave to platí 100-násobne. Snažíme sa, aby si všetci klienti uvedomili, že to, čo má naozaj vydržať, vyžaduje pravidelnosť, chcenie a skutočnú (niekedy aj tvrdú) prácu na sebe samom.

Aktuálne teda organizujete spoločné tréningy pre mužov i ženy. Zvládne ich bez problémov aj nežnejšie pohlavie?

Naše tréningy sú pre všetkých. Každý na tréningu bojuje sám za seba, čo znamená, že si sám volí záťaž a tempo, aj keď sa snažíme klientov na tréningu motivovať tak, aby zašli až za hranice svojich síl. Aj pri zmiešanej skupine veľakrát prispôsobujeme tréningy tak, aby sme viac sústredili záber na určitú partiu tela, ako sú stehná, zadok, stred tela – core (boky, brucho, chrbát), čo vie potešiť naše klientky, pre ktoré sú práve tieto partie problematické.

bootcamp slovakia
bootcamp slovakia
Zdroj foto: Bootcamp Slovakia

Ženy rady formujú problematické partie. Ako však na to na tréningoch reagujú muži?

V minulosti sme robili tréning zameraný čisto pre ženy, so záberom na problémové partie, ale ide o to, že o takýto typ cvičenia majú záujem aj muži, ktorým tiež záleží na pevnom a vyformovanom pozadí a plochom bruchu. Preto sa aktuálne venujeme všetkým naraz.

Prezradíte niečo aj z plánov do budúcnosti, ktoré potešia klientov?

Aktuálne okrem skupinových tréningov ponúkame aj individuálnejší prístup vo forme osobných tréningov, nutričného plánu a koučingu. No prezradíme, že v blízkej budúcnosti opäť plánujeme špeciálny tréningový program pre ženy a mužov, takže je sa na čo tešiť.

Zdroj foto: Bootcamp Slovakia

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

5 dôvodov, prečo sa oplatí cvičiť v skupine5 dôvodov, prečo sa oplatí cvičiť v skupine

Ani vám sa občas nechce cvičiť? Je to prirodzené. Čo vám však pomôže lenivosť prekonať? 

 

 

Charakter napovie, ktoré cvičenie bude pre vás to pravéCharakter napovie, ktoré cvičenie bude pre vás to pravé

Ak ste stále zaneprázdnení, oceníte tabatu alebo HIIT.

 

Páči sa vám bootcamp? v zime spálite na tréningu ešte viac kalórií!Páči sa vám bootcamp? V zime spálite na tréningu ešte viac kalórií!

Bootcamp pochádza z amerických vojenských výcvikových táborov, a preto si mnohí myslia, že je iba pre trénovaných jedincov. 

 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Bootcamp je vojenský dril stvorený aj pre ženy

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1968
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.