Bojíte sa jesenných viróz? Nakopnite imunitu správnymi živinami

Ak sa chcete vyhnúť prechladnutiu, chrípke a ďalším vírusovým ochoreniam, zamerajte sa na posilnenie imunitného systému. 

Bojíte sa jesenných viróz? Nakopnite imunitu správnymi živinami
25. OKT 2016

To zahŕňa množstvo krokov, ako napríklad pravidelný pohyb, dostatočný spánok, kvalitný pitný režim, zvládanie stresu a tiež vhodnú stravu, ktorá je bohatá na vitamíny, minerály, stopové prvky a antioxidanty. Ktoré sú tie správne?

Karotenoidy

Do tejto skupiny patrí známy betakarotén, ktorý je prekurzorom vitamínu A, a takisto luteín, lykopén či zeaxantín. Karotenoidy sú významné antioxidanty, ktoré organizmus chránia pred rozličnými ochoreniami. Karotenoidy je najlepšie čerpať z potravín, ako napríklad čerstvé ovocie a zelenina oranžovej, červenej a žltej farby. Výnimka platí pre lykopén  v paradajkách – nachádza sa tesne pod šupkou, čiže tepelnou úpravou sa uvoľní a je lepšie využiteľný ako lykopén v surových rajčinách. Preto nie je občas na škodu, dopriať si chutnú rajčinovú polievku, kvalitnú šťavu či kečup. 

Ak sme nútení užívať výživový doplnok, treba sa vyhnúť takým, ktoré obsahujú syntetický betakarotén – má oveľa nižšiu využiteľnosť ako prírodný a čo je horšie, blokuje vstrebávanie ostatných karotenoidov. To je, samozrejme, škoda, pretože pre karotenoidy je typické synergické pôsobenie (spolupôsobenie všetkých karotenoidov prináša lepšie výsledky ako súčet pôsobení jednotlivých karotenoidov).

Vitamíny C a E

Z hľadiska podpory imunitného systému je vitamín C významný v tom, že stimuluje tvorbu bielych krviniek. Leukocyty sú bojovníkmi proti baktériám a vírusom. Okrem toho je céčko schopné regenerovať vitamín E, ktorý je takisto dôležitým antioxidantom. Vitamín C je bohato zastúpený v ovocí a zelenine, ako napríklad kivi, jahody, petržlenová vňať, kapusta, brokolica, paradajky a ďalšie. Éčko nájdeme v orechoch, semienkach, strukovinách či celých zrnách.

Vitamín D

Nedostatok D vitamínu sa dáva do súvislosti hlavne s osteoporózou, ale déčko sa javí aj ako vitamín potrebný pre silnú imunitu. Veľkú časť získavame zo slnečného žiarenia, avšak počas zimných mesiacov sa zdržujeme vonku menej, preto treba obzvlášť dbať na prísun tučných rýb, rybieho tuku, vajíčok či mliečnych výrobkov, v ktorých sa D vitamín nachádza tiež.

Zinok

Tento stopový prvok okrem iného zvyšuje imunitu a chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Nachádza sa vo vajíčkach, mäse, morských plodoch, slnečnicových a tekvicových semiačkach či pšeničných klíčkoch.

Selén

Selén je takisto silným antioxidantom, ktorý je súčasťou glutatiónu. Glutatión predstavuje najdôležitejšiu ochranu buniek proti účinkom voľných radikálov. Okrem selénu sú pre tvorbu glutatiónu dôležité aj vitamíny B2 a B3. Takisto možno jeho produkciu podporiť konzumáciou prekurzorov glutatiónu – aminokyselín glycínu, cysteínu a kyseliny glutamovej. Selén sa nachádza napríklad v hubách, vnútornostiach, celých zrnách či para orechoch. 

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Prečo jesť chia semiačka a ako ich používať?Prečo jesť chia semiačka a ako ich používať?

Sú zdravé, ľahko stráviteľné a univerzálne na použitie. Pred konzumáciou ich môžete namočiť, zomlieť či nechať naklíčiť. 

 

Je kokosová voda lepšia ako športové nápoje?Je kokosová voda lepšia ako športové nápoje?

Pozitívom kokosovej vody je to, že sa jedná o prírodný produkt. 

 

 

7 výnimočne chutných a zdravých receptov z kapusty7 výnimočne chutných a zdravých receptov z kapusty

Neviete, čo s hlávkami kapusty, ktoré máte v komore? Inšpirujte sa jednoduchými, ale jedinečnými a lahodnými receptami. 

 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Bojíte sa jesenných viróz? Nakopnite imunitu správnymi živinami

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2524
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.