Behy pre náročných sú populárne aj na Slovensku

Mirka

Po zabehnutí jedného či viacerých maratónov prichádza túžba ísť ďalej. Beh sa stáva drogou a človek je poháňaný chcením prekonať seba samého a pocítiť neopísateľné naplnenie, ktoré prichádza v cieli po zabehnutí ultramaratónu.  

Behy pre náročných sú populárne aj na Slovensku
13. OKT 2014

Ultramaratóny, alebo ak chcete bežecké podujatia, ktoré sú dlhšie ako 42,195 kilometra, sa tešia popularite na celom svete. Usporadúvajú sa i také, ktoré sú limitované časom (beží sa 24 hodín alebo 48 hodín a pod.). Ultramaratóny sa väčšinou behajú po spevnenej ploche.

V prípade, že ide o nespevnenú plochu, napríklad v horách, výstižnejší je názov ultra trail. Tieto preteky sú populárne aj u nás. Na Slovensku žije mnoho ľudí, pre ktorých sa beh stal závislosťou a výzvou neustále sa zdokonaľovať a prekonávať nástrahy počasia, terénu i vlastné limity.

Odporúčame prečítať: Ako zdolať maratón v Rajci pod 3:30

Zaujímavé svetové ultramaratóny a ultra traily

Teplota okolo 50 stupňov Celzia. Bežci sú vydaní napospas nielen horúcemu slnku, ale aj rozpálenému piesku. Šesť dní v náročnom púštnom teréne s batohmi na chrbtoch. Aj takto možno charakterizovať jedno z najťažších bežeckých podujatí na celom svete Marathon des Sables v Maroku.

Druhým extrémom je Ultra Trail du Mont Blanc vo francúzskych Alpách. Bežci sa pasujú s nepredvídateľným počasím a náročným horským terénom. Dopredu ich ženie túžba prekonať nielen náročný terén, ale aj vlastné limity.  

Do tretice sa pozrieme do Kanady na preteky, ktoré sú spájané so slovami ako najťažšie, najchladnejšie a najveternejšie. Ani najpoctivejšia a najtvrdšia príprava nie je zárukou, že účastníci prídu úspešne do cieľa.

Ktoré sú najznámejšie na Slovensku?

Medzi známe diaľkové pochody patrí Kysucká stovka. Koná sa v zime a účastníci musia prekonať náročný 125 kilometrov dlhý úsek za 32 hodín. V tomto roku sa tejto akcie zúčastnilo 100 účastníkov. V zimných mesiacoch sa usporadúva ďalší známy diaľkový pochod, ktorým je Letecká stovka. Pochod vedie Považským Inovcom a je dlhý okolo 105 km. Maximálny čas na zdolanie týchto pretekov je 24 hodín, pričom v roku 2013 sa to najlepšiemu podarilo za cca 17 hodín.

Odporúčame prečítať: Na svoj prvý polmaratón sa musíte dobre pripraviť

V lete sa zasa môžu turisti i bežci zúčastniť ultra trailu z Čachtíc do Považskej Bystrice. Trasa je dlhá 102 km a vedie cez pohorie Javorníky, aj preto názov 100 km Javorníkmi. Nemožno nespomenúť ani ďalšie významné podujatia tohto druhu na Slovensku. Patria sem aj Lazová, Bánovecká, Rudohorská, Malofatranská, Ponitrianska, Trnavská stovka, Prešporský ultra trail a Nízkotatranská stíhačka.

Zdroj foto: www.freedigitalphotos.net (Sura Nualpradid)

DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - Behy pre náročných sú populárne aj na Slovensku

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

jan.cizmar@zoznam.sk
jan.cizmar
 13.10.2014 11:30

A kde je najikonickejší slovenský ultratrail: Nizkotatranská stíhačka ? Mirka, Mirka.....

 

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 1920
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.