Beh v zime je zdravý

adidas

Ak ste si beh obľúbili a stal sa súčasťou vášho životného štýlu, nemusíte sa ho vzdávať počas zimy. Naopak, beh je zdravý a môžete si ho vychutnať aj v chladnom, mrazivom a veternom počasí. Stačí, ak si osvojíte zopár rád a pravidiel, ktoré vám beh v zime spríjemnia.

Beh je v zime zdravý
6. JAN 2014

Základom je rozcvička

V chladnom počasí je zahriatie organizmu veľmi dôležité. Ak by ste len tak z tepla vybehli von a začali behať v rezkom tempe, svalom spôsobíte nepríjemný šok. Rozcvičku absolvujte v teple - doma, teda pred vašim odchodom. Stačí, ak si poskáčete na mieste, urobíte zopár drepov a krúživými pohybmi si rozcvičíte ruky a nohy. Ak cítite, že sa vaše telo už roztiahlo, skúste ponaťahovať stehenné a lýtkové svalstvo strečingom. Na ten nezabúdajte ani po skončení behu.

Vyberte si vhodné oblečenie

Oblečenie prispôsobte počasiu, čo znamená, že v zime by ste určite nemali behať v tých istých bežeckých teniskách, v ktorých beháte počas letných mesiacov. Vaše oblečenie by malo byť vhodné aj do mrazivého počasia. Taktiež odolné proti vetru a dažďu a zároveň z priedušných, vetrateľných materiálov. Nezabúdajte ani na rukavice, šál, čiapku, fľašu na vodu a na reflexné prvky, ktoré sú počas behu veľmi dôležité - hlavne počas zhoršenej viditeľnosti.

beh1

Nepodceňujte terén

Pre každú bežkyňu je pohodlnejšie, ak si na beh vyberie trasu, na ktorej je odhrnutý sneh. Tieto trasy však môžu zvýšiť riziko pošmyknutia. Preto je vhodnejšie, ak si v zime vyberiete na beh neupravený terén. Rýchly beh v mrazivom počasí vášmu telu neprospieva, preto behajte radšej pomalšie a dlhšie. Ideálne je udržiavať si tempo, počas ktorého ste stále schopné dýchať nosom. Máte pri tom záruku, že sa udržiavate v aeróbnej tepovej frekvencii, pri ktorej sa najlepšie spaľujú tuky.

beh2

Telo potrebuje vodu

Dehydratácia organizmu hrozí, aj keď je v zime mínus desať stupňov. Počas behu v chladnom počasí sa vaše telo zahrieva a odvádza pot, preto je dôležité prijímať tekutiny v dostatočnom množstve. Určite sa napite pred behom a tesne po ňom. Ak by váš beh mal byť dlhší ako 30 minút, vezmite si vodu so sebou. Dostatočným prísunom množstva tekutín chránite svoje telo a rovnako aj svoju pokožku. O tú by ste sa mali počas chladných dní starať intenzívnejšie, napr. nanášaním špeciálneho krému, ktorý ju bude chrániť pred mrazom, vetrom a chladom.

beh4

Tipy na vhodné bežecké oblečenie aj do chladného počasia nájdete na stránke www.adidas.sk

Zdroj foto: adidas


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Beh v zime je zdravý

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1972
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.