Ako začať s behom do kopca

Janka Chocholová

Pre zlepšenie bežeckej kondície je beh v kopcoch užitočným nástrojom. Telo pri ňom pracuje oveľa viac než na rovnom povrchu, čiže zamestnaných je aj viac svalov. Ak ho striedame s behom z kopca, máme možnosť naučiť sa pracovať so zmenami bežeckého štýlu v závislosti od klesania a stúpania.

Ako začať s behom do kopca
25. MÁJ 2017

Beh do kopca nie je až taký náročný, ako si mnoho začiatočníkov myslí, pokiaľ sa prispôsobí rýchlosť a technika aktuálnej kondícii. Stačí sa tiež správne „naprogramovať“, uvoľniť svoju myseľ a beh si maximálne užívať.

Beh do kopca je síce charakteristický nižšími nárokmi na správnu bežeckú techniku, ale správne postavenie tela nám napriek tomu neodpustí. Frekvencia krokov je vyššia, dĺžka krokov kratšia. Rýchlosť pohybu sa snažíme zachovať, ale vždy je o trochu nižšia než na rovine alebo z kopca. Čím je kopec strmší, tým vyššia by mala byť frekvencia našich krokov,“ opisuje tréner Petr Soukup.

Beh do kopca pomáha v raste výkonnosti. Výsledkom je zlepšovanie po silovej aj vytrvalostnej stránke. Docieli sa ním tiež príjemná zmena oproti štandardnej bežeckej rutine.

Technika behu do kopca

Keďže ide o beh v teréne, je nutné prispôsobiť tempo aj štýl behania. Dobré je skrátiť krok a viac zdvíhať kolená. Tiež má význam vyťažiť boky a zaujať pozíciu v ľahkom predklone, aby pohyb vychádzal z bokov. A rovnako zapojiť pohyb paží, ktoré  beh uľahčia.

Beh z kopca

Pri zaradení výbehov do kopca však netreba zabúdať na variant behania z kopca. Okrem iných výhod takéto striedanie zlepšuje adaptáciu na odlišný bežecký štýl. Pokiaľ sa naučíme behať do kopca, je potrebné sa naučiť behať aj z neho.

Dôležité je mať pri ňom svaly od pása dole správne povolené, pretože práve svaly stehien a lýtok sú najviac namáhané a rovnako to platí aj pre členky, ktoré sa nemajú zbytočne veľa prehýbať. Odporúča sa dodržiavať dlhšiu dĺžku kroku a tiež predklon, aby bolo možné regulovať rýchlosť.

Zdroj ilustračnej fotky: Unsplash, CC0

 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako začať s behom do kopca

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2524
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.