Ako vstúpiť do nového roku fit

Mirka

Keď chcete niečo zmeniť, mali by ste sa do toho pustiť hneď a neodkladať to na zajtra či na pondelok. Začiatok nového roka má však v sebe predsa len svoje čaro.

Ako vstúpiť do nového roku fit
3. JAN 2015

Koncom starého roka mnohí z nás hodnotia uplynulé obdobie a hneď na Nový rok si dávajú predsavzatia. Je pravda, že s uskutočnením zmien netreba čakať na žiadny konkrétny dátum, no pre mnohých je práve príchod ďalšieho roka výzvou. Ak patríte medzi nich, skúste sa riadiť našimi tipmi, ktoré vám s uskutočňovaním predsavzatí pomôžu.

Ako novoročné predsavzatia naplniť?

Dobre si premyslite, čo chcete vo svojom živote zmeniť

Chcete schudnúť a vyformovať svoje telo? Túžite sa venovať pravidelne športu? Radi by ste ozdravili jedálny lístok? Ak sa zamýšľate nad zmenami v rámci životného štýlu, je to skvelé. Mali by ste si však stanoviť cieľ, ktorý je veľmi konkrétny a tiež rozumné kroky, ktoré vedú k jeho dosiahnutiu.

Ide o zmenu v rámci chudnutia a neviete si poradiť sami alebo nemáte dostatok kvalitných informácií? Zverte sa do rúk skúseného trénera či odborníka na výživu. Dá vám cenné rady a pomôže víziu naplniť pomalými a postupnými krokmi. Vrhnúť sa s príchodom nového roka na nezmyselnú diétu na vlastnú päsť, je šialenstvo prinášajúce len frustráciu a jojo efekt. Snažte sa teda staviť na konkrétnosť daného predsavzatia a začať ho hneď plniť (vyberte si trénera či odborníka na výživu, rezervujte si termín, popoludňajšiu kávu si dajte bez cukru atď.).

Menej je viac

„Od nového roku prestávam jesť sladkosti, bielu múku, skonzumujem 5 porcií ovocia a zeleniny denne, štyrikrát do týždňa pôjdem cvičiť,“ prezradila mi s úsmevom kamarátka Lenka, ktorá sa doteraz stravovala v reštauráciách a nikdy sa nevenovala športu. Jej predsavzatia sú síce krásne, no príliš veľkú šancu na naplnenie nemajú.  Tá by sa zvýšila, ak by si Lenka vybrala jedno z nich a to by postupne plnila a k nemu pridávala ďalšie. Ani to by však nemalo byť príliš radikálne, pretože hrozí, že ho nenaplní.

Rozhodli ste sa skoncovať s cigaretami? Potom ich jednoducho „vyhadzujte“ zo svojho života postupne. Chcete sa stravovať zdravšie? V tom prípade sa zamerajte buď na pitný režim, alebo jedzte viac ovocia či zeleniny, alebo čo sa týka pohybovej aktivity, začnite napríklad chôdzou.

Urobte si plán

Ak nemáte plán, potom nebudete vedieť, kam konkrétne  sa chcete dostať a ako. Chcete zhodiť 10 kíl? Začnite napríklad tak, že si doprajete zdravé raňajky, ktoré budú pozostávať z vody so šťavou z citróna, ktorú vypijete nalačno. Potom siahnete po ovsených vločkách, pohánkovej či špaldovej kaši či ovocnom šaláte. Ak sa vám bude dariť v napĺňaní tohto plánu, smelo pridajte ďalšie kroky (namiesto príloh k obedu si dajte zeleninu, začnite športovať, obmedzte rýchle sacharidy a pod.). Pri zostavovaní plánu myslite na to, že častou príčinou zlyhania je nevhodne zostavený plán, ale aj nízke sebavedomie či zlé využívanie času.

Chcete byť zdravší a fit? Tu je niekoľko tipov:

  • Jedzte viac ovocia a zeleniny, sú plné vitamínov, minerálov a vlákniny. Posilňujú imunitný systém a napomáhajú vyprázdňovaniu.
  • Dbajte na dostatočný pitný režim. Hneď ráno si doprajte vodu s citrónom a tekutiny dopĺňajte priebežne počas celého dňa. Ak pocítite smäd, už je neskoro.
  • Vymeňte biele pečivo za celozrnné, klasické prílohy nahraďte zdravšími (zeleninou, pohánkou, špaldou, tmavou ryžou).
  • Namiesto bežných sladkostí konzumujte zdravšie (celozrnné keksy či koláčiky), ovocie vrátane sušeného a dostatočné množstvo orechov.
  • Nezabúdajte na športovú aktivitu. Ak ste sa športu nikdy nevenovali, začnite napríklad pravidelnými prechádzkami.
  • Nepodceňujte dôležitosť spánku, pretože ľudský organizmus potrebuje dostatok času na regeneráciu.
  • Obmedzte biely cukor. Stavte na zdravšie alternatívy (trstinový, med, brezový, kokosový, agáve, stévia).
  • Vzdelávajte sa v oblasti zdravého životného štýlu.

Odporúčame prečítať: Sladký život bez cukru. Voľte zdravšie alternatívy


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako vstúpiť do nového roku fit

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 1922
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.