Ako vhodne kombinovať určité typy cvičení

Spojenie dvoch pohybových aktivít do jedného tréningu, prináša veľmi efektívne možnosti, hlavne čo sa týka spaľovania tuku a tvarovania postavy. Kombinácia dvoch typov cvičení je vhodná najmä pre tých, ktorí chcú zredukovať svoje nadbytočné zásoby telesného tuku, ale pritom si chcú zachovať svoju aktívnu svalovú hmotu pri súčasnom posilnení srdcového svalu.

Ako vhodne kombinovať určité typy cvičení
13. MAR 2014

Uvediem vám pár príkladov kombinácií typov cvičení, ktoré vám vyššie spomenuté ciele zaručia.

Joga

Joga sa v dnešnej dobe stáva čím ďalej tým viac populárna. Ide o cvičenie, pri ktorom sa pracuje s dychom pri vykonávaní rozličných póz. Joga však predstavuje oveľa viac ako len to. Zameriava sa aj na tvarovanie tela a svalov s ohľadom na rozvoj krásnej postavy, ale aj na celkovo dobrý zdravotný stav. Aj keď si pomocou jogy môžete rozvíjať svoje svaly, nie je to jej hlavným cieľom, jej konečným cieľom je dosiahnutie zdravia, pokoja a šťastia.

Ako správne kombinovať jogu a kardio

V podstate je to iba na vašom rozhodnutí. Ak chcete najskôr vykonať kardio cvičenie a následne sa uvoľniť pri joge, je to úplne v poriadku. Výhodou tohto typu kombinácie je, že vaše svaly budú prekrvené a čiastočne ponaťahované, čo vám pri joge zabezpečí väčší rozsah pohybu a pružnosť. Pre niekoho môže byť výhodné robiť kardio pred jogou aj preto, že pri kardiu sa uvoľní adrenalín, ktorý telo aj myseľ udržuje svieže, čo zabezpečuje lepšie nasadenie pri cvičení jogy. Na druhej strane je tu aj jedno negatívum a to, že po odcvičení kardia ste väčšinou spotení, a preto sa vám druhé cvičenie môže vykonávať menej pohodlne.

Posilňovanie a beh

Posilňovanie predstavuje anaeróbny typ cvičenia. Najčastejšie s činkami, ale patria sem aj cviky vykonávané iba s váhou svojho tela. Pri posilňovaní telo používa ako zdroj energie ATP (adenozíntrifosfát) a následne jednoduché sacharidy. Pri tejto záťaži sa iba minimálne zaujíma o tuky, ktorých rozklad považuje za veľmi zložitý. Naopak, pri miernom behu v aeróbnom pásme vie telo rozkladať aj tuky, čo predstavuje hlavný dôvod, prečo posilňovanie vždy zaradiť pred beh a nikdy nie opačne. Ak by ste totižto zaradili beh pred posilňovaním, telo by opäť použilo ako prvý zdroj energie ATP a jednoduché sacharidy a tuky by zostali nepovšimnuté. Myslím si, že tento variant nikto určite nechce dosiahnuť.

Posilňovanie a plávanie

Ak máte takúto možnosť, určite ju využite. Plávanie totižto patrí k najlepším doplnkovým športom k posilňovaniu. Pri plávaní zapojíte každý jeden sval, takže si môžete byť istý, že pri kombinácií posilňovanie a plávanie ste precvičili naozaj celé telo. Pri tomto type je tiež dôležité, najskôr si odcvičiť daný tréning v posilňovni a až následne vyplávať zvyšok energie v bazéne.


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako vhodne kombinovať určité typy cvičení

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1968
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.