Ako si udržať štíhlosť aj cez Vianoce?

Mirka

Predvianočná naháňačka sa týka každého z nás. Po absolvovaní nákupného ošiaľu, nekonečného upratovania, varenia a pečenia sa tešíme na chvíle vianočnej pohody. Jednoducho vypíname. Byť pár dní OFF, to je jednoducho fajn. Lenže mnohým z nás sa stane, že to s hodovaním a leňošením preženú. O to krutejšie býva obdobie po sviatkoch. Otázka znie, ako si udržať kondíciu a štíhlosť aj počas Vianoc?

Ako si udržať štíhlosť aj cez Vianoce?
20. DEC 2013

Počas vianočných sviatkov sú mnohé fitnes centrá zatvorené. Pauzu si dávajú aj inštruktori skupinových cvičení. A my sa väčšinou rozhodneme oddychovať tiež. Relax si spríjemňujeme návštevami, pozeraním televízie, konzumovaním chutných pokrmov a pitím alkoholu. „Veď sú Vianoce!“ Presne takto znie oficiálna ospravedlnenka mnohých z nás. Zabúdame na dôsledky: stratená kondícia, alarmujúce číslo na váhe, tesné nohavice, pocit plnosti, únava. Týmto negatívam sa však dá jednoducho vyhnúť! Ako? Napríklad dodržiavaním týchto jednoduchých pravidiel!

1. Myslite na dôsledky

Mnohí zabúdajú na to, aký je skutočný význam Vianoc. Jedlo, alkohol a oddych sú síce ich súčasťou, ale nie podstatou. Ak máte problém odolať vianočným „nástrahám“, v kritických situáciách si pripomínajte dôležité pravidlo: „Čím viac jem a menej sa hýbem, tým viac budem  musieť zhadzovať po sviatkoch.“ Jednoduché, ale účinné. Ak tomu prispôsobíte jedálny lístok a tréningový plán, budete sa počas Vianoc i po nich cítiť skvelo.

2. Jedzte pomaly

Pocit sýtosti sa nedostaví hneď. Trvá to určitý čas. Ak človek je hltavo, dokáže za tento čas skonzumovať obrovské množstvo potravín. Preto je dôležité jesť pomaly a naučiť sa jedlo vychutnávať. Ďalším overeným trikom ako zjesť menej, je, vypiť pred jedlom dva poháre vody.

3. Nezabúdajte na tekutiny

Okrem vyššie uvedeného triku: pitia vody pred jedlom, je dôležité dodržiavať pitný režim, a to najmä vtedy, keď človek konzumuje zvýšené množstvo alkoholu. Gro pitného režimu by mala tvoriť čistá voda, minerálne vody (v čase Vianoc ich možno doplniť o minerálky na podporu trávenia), bylinkové čaje, zeleninové šťavy.

4. Nezanevrite na pohyb

To, že sú fitcentrá zatvorené a lekcie vášho obľúbeného skupinového cvičenia sa nekonajú, neznamená, že sa nemáte hýbať! Zima a čas Vianoc ponúkajú veľa príležitostí k tomu, aby bol človek aktívny. Prechádzky v prírode či vo vysvietených centrách miest, korčuľovanie na zamrznutých rybníkoch, lyžovanie... Stačí si vybrať. Ak neholdujete zimným športom, zacvičiť si môžete aj doma.

Odporúčame prečítať: 7-minútový plán, ktorý vás udrží v kondícii

5. Naučte sa vyberať si

Majonézový šalát, vyprážaný kapor, vianočné koláčiky, punč, varené víno. Dobroty, ktoré k Vianociam patria. ALE, aj tu platí, že nemusíte zjesť a vypiť všetko, čo vám ponúkajú. Platí to aj pre doma pripravované menu. Naučte sa používať zdravšie alternatívy! Namiesto majonézy použite biely jogurt, kapra pripravte na víne, koláčiky pečte z celozrnnej múky, trstinového cukru.. Zaraďte do jedálnička viac zeleniny a ovocia. Kto chce, spôsob a cestu si nájde. Veď zdravie je na prvom mieste. Aj počas Vianoc!

Veľa zdravých a chutných receptov nájdete aj v sekcii Recepty.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako si udržať štíhlosť aj cez Vianoce?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1972
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.