Ako sa pripraviť na beh, keď je vonku chladno?

Mirka

Hoci je tohtoročná jeseň veľmi teplá, je len otázkou času, kedy prídu chladné dni. To však neznamená, že sa musíte behu automaticky vzdať. Behať sa dá počas celého roka, a teda aj počas studených jesenných a zimných mesiacov. Chce to len plán, odhodlanie a teplé oblečenie.

Ako sa pripraviť na beh, keď je vonku chladno?
30. OKT 2013

Predstava behu v mokrom oblečení so skrehnutými končatinami a so zubami drkotajúcimi od zimy, to rozhodne nie je lákavá predstava. Človek si beh užije iba vtedy, keď sa cíti príjemne a bezpečne. Na čo treba dať pozor pri behu v chladnom počasí?

Zvoľte si vhodné oblečenie

V prvom rade je dôležité zvoliť si oblečenie zhotovené z kvalitných materiálov, ktoré odvádza vlhkosť, je ľahké, dobre udržuje teplo a sucho. Na to je stvorený tzv. funkčný odev, ktorý je priedušný a zároveň nepremokavý.

Pri voľbe oblečenia do chladného počasia je dôležité vrstvenie. Základom je funkčná bielizeň, ktorá by mala priliehať na telo, aby dokonale splnila svoj účel. Ďalšia vrstva v podstate podporuje funkciu prvej, čiže odvádza vlhkosť, udržuje teplo a sucho. Nuž a úlohou tretej vrstvy je predovšetkým chrániť pred dažďom, snehom a vetrom.

Pozornosť venujte aj výberu zimných bežeckých topánok

V zime je terén mokrý a klzký. Z tohto dôvodu je potrebné zabezpečiť, aby boli nohy v suchu a v bezpečí. Vyberajte si bežecké topánky z nepremokavých materiálov, ktoré vás ochránia aj v prípade, že „neuvidíte“ nejakú veľkú kalužu. Tieto topánky majú aj špeciálne prispôsobenú podrážku, ktorá zabráni tomu, aby ste sa pošmykli a spôsobili si úraz. Pri kúpe topánok investujte rovno aj do ponožiek, ktoré zvýšia komfort pri behu a zabránia prípadnému vzniku pľuzgierov či odrenín. Vyhnite sa bavlne!

Chráňte pred zimou aj odhalené časti tela

Pri behu v chladnom a mrazivom počasí je potrebné chrániť aj inak odhalené časti tela, teda hlavu, krk a ruky. Z tohto dôvodu by v bežeckej výbave nemala chýbať kvalitná čiapka, šál (teplá šatka, návlek na krk) a rukavice.

Ak máte suchú pokožku a pery, ktoré majú sklon k vysúšaniu, natrite tvár ochranným krémom a na pery použite balzam. Zabránite tak nepríjemnému štípaniu a sčervenaniu pokožky.

Nepodceňujte bezpečnosť

Beh v jeseni a v zime je spojený s viacerými rizikami. Skôr sa stmieva a terén je zradnejší. Čo je teda dôležité? Skôr ako sa vyberiete športovať, informujte niekoho o tom, kam idete a vezmite si so sebou telefón. Nikdy neviete, kedy ho budete potrebovať. Ak nemáte bundu s reflexnými prvkami, nejaké si zaobstarajte (špeciálne reflexné pásy na rameno a pod.). Budú vám užitočné v prípade, že beháte po nedokonale osvetlených cestách a chodníčkoch.

Dbajte na stravu a príjem tekutín

Studené a chladné počasie nás láka ku konzumácii menej zdravých potravín a tiež k nižšiemu príjmu tekutín. Snažte sa preto nejesť ťažké jedlá minimálne dve hodiny pred behom a tekutiny dopĺňajte priebežne: pred behom, počas neho i po ňom.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako sa pripraviť na beh, keď je vonku chladno?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1972
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.