Ako sa nenudiť pri behu?

Ak chcete bojovať proti nude pri behu, musíte do toho zapojiť nielen svoje telo, ale aj myseľ. 

Ako sa nenudiť pri behu?
13. SEP 2016

Mnohým začiatočníkom alebo tým, ktorí sa s myšlienkou začať s behom iba pohrávajú, je proti srsti to, že beh sa im zdá nudný. Preto sa na túto pohybovú aktivitu po niekoľkých behoch vykašľú, alebo nezačnú vôbec. Realita je však úplne iná. Stačí sa inšpirovať niektorými z nasledovných tipov a beh sa stane skvelou zábavou.

Vyskúšajte fartlek

Ak už máte akú takú bežeckú vytrvalosť, zaraďte do behu fartlek. Čo to je? Jedná sa o beh, ktorý možno označiť ako neštruktúrovaný. To znamená, že pri behu striedate rozličné tempá podľa toho, ako sa cítite. Avšak využiť sa dá aj terén, ako napríklad stĺpy pouličného osvetlenia – po dosiahnutí daného bodu, v tomto prípade stĺpa, vždy zmeníte tempo. Fartlek je pomerne jednoduchý a zábavný, a hlavne nemusíte mať bežecké hodinky ako pri intervalovom behu.  V začiatkoch vám postačí 4 – 6 km fartleku niekoľkokrát do týždňa.

Hľadajte nové bežecké plochy

Nikto od vás nechce, aby ste niekoľkokrát týždenne behali rovnakú trasu. Práve naopak, snažte sa vyhľadávať nové a zaujímavé bežecké trasy. Zájdite do parku či do prírody. Vyskúšajte beh do kopcov alebo po schodoch. V daždivých dňoch vám príde vhod aj beh v hale či na bežeckom páse.

Behajte s priateľmi

Nie každému beh v skupine vyhovuje, avšak môže byť príjemným spestrením tréningu, ak aspoň jeden beh do týždňa absolvujete v skupine. Ak nemáte možnosť pridať sa do bežeckej komunity, nájdite si sparing partnera – potiahnete sa navzájom, keď sa vám nebude chcieť.

Zaregistrujte sa na preteky

Na začiatok môžu byť pre vás výzvou preteky na kratšie vzdialenosti. Vyskúšate si, ako to na pretekoch funguje a hlavne získate skvelú motiváciu. Veď kto by vynechával tréningy, keď ho o niekoľko mesiacov čaká bežecké podujatie, na ktorom si nechce urobiť hanbu?

Vyskúšajte hudbu

Toto odporúčanie platí iba pre tých, ktorí behajú po bezpečných trasách, resp. tam, kde nemusia dávať pozor na ostatných účastníkov cestnej premávky. Hudba je skvelý nástroj na zlepšenie výkonnosti i motivácie.

Meditujte

Beh prináša jedinečnú príležitosť na to, aby ste vypli. Snažte sa zbaviť dotieravých myšlienok z celého dňa tak, že sa zameriate iba na svoj dych alebo dupot nôh. Meditácia pri behu je tiež spôsob, ako sa upokojiť, získať potrebný nadhľad a beh si spestriť.

Zdroj foto: adidas.sk

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Bežec leo lendvorský: motiváciou sú pre mňa aj ľudia okolo mňaBežec Leo Lendvorský: Motiváciou sú pre mňa aj ľudia okolo mňa

Leo je trénerom bežeckej komunity adidas Runners a aj vášnivým športovcom.

 

10 zlatých začiatočníckych pravidiel pre skvelý beh10 zlatých začiatočníckych pravidiel pre skvelý beh

Bežec začiatočník by nemal zabúdať na niekoľko pravidiel, ktoré mu zaručia skvelý beh. 

 

Soňa skoncová: beh mi dáva pozitívnu energiuSoňa Skoncová: Beh mi dáva pozitívnu energiu

Soňa Skoncová vo svojom živote robí veci, ktoré robiť chce a vnútorne ju napĺňajú. Jednou z nich je aj beh. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako sa nenudiť pri behu?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2492
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.