Ako ovplyvňuje menštruačný cyklus výkonnosť pri cvičení?

Mirka

Menštruačný cyklus trvá u väčšiny žien 21-35 dní a má niekoľko fáz. Tie môžu ovplyvňovať výkon podávaný pri cvičení.

Ako ovplyvňuje menštruačný cyklus výkonnosť pri cvičení?
22. JUL 2014

Výsledky vedeckých štúdií v tejto oblasti nie sú úplne zhodné. Niektoré z nich potvrdili, že ženy podávajú najlepšie výkony v období pred ovuláciou. No našli sa aj také, kde bola vyššia výkonnosť nameraná počas menštruácie, alebo dokonca po nej. Preto v tomto smere nemožno jednoznačne určiť, v akej fáze menštruačného cyklu sú ženy najvýkonnejšie. To znamená, že ide o veľmi individuálnu záležitosť.

Menštruácia a cvičenie

Len pre istotu zopakujeme, že menštruačný cyklus začína prvým dňom menštruácie. Samotná menštruácia trvá u väčšiny žien približne do 5 dní. Voľba pohybovej aktivity počas krvácania je individuálna. Niektoré ženy sa venujú pohybu rovnako intenzívne ako počas iných období. Ďalšie si doprajú viac oddychu, alebo zmiernia intenzitu vykonávaných cvičení.

Folikulárna fáza a estrogén

Po menštruačnom krvácaní nasleduje folikulárna fáza. Trvá od cca 5-14. dňa cyklu. Počas tohto obdobia postupne rastie produkcia ženských pohlavných hormónov estrogénov, sliznica maternice sa obnovuje a organizmus sa pripravuje na ovuláciu. V tomto období sa väčšina žien cíti fit a v pohode po všetkých stránkach a môže sa bez akýchkoľvek ťažkostí venovať aj náročnejším pohybovým aktivitám. Ak sa snažíte schudnúť, kombinujte počas tejto fázy aeróbne aktivity (pokojne aj vysoko intenzívny intervalový tréning, tabatu) s posilňovaním. Výsledkom bude, že spálite viac tuku a zároveň nestratíte cennú svalovú hmotu.

Odporúčame prečítať: 4 tipy, ako športom zrýchliť „zabrzdený“ metabolizmus

 

Ovulácia a obdobia po nej

Obdobie ovulácie nastáva zhruba medzi 12-14. dňom cyklu. Počas tohto obdobia je telo ženy pripravené prijať oplodnené vajíčko. Po ňom nasleduje luteálna (sekrečná) fáza. Postupne, teda s približujúcim sa menštruačným krvácaním, stúpa hladina progesterónu. Deje sa tak vďaka prasknutému folikulu, ktorý sa mení na tzv. žlté teliesko. Ak však vajíčko nebolo oplodnené, žlté teliesko zanikne zvyčajne do 28. dňa cyklu (obdobie nazývané ischemická fáza) a vzniká tzv. biele, čím produkcia progesterónu zasa prudko klesne. Toto všetko sa prejavuje aj na nálade ženy. Viac sa objavuje únava, preto sa odporúča v tomto období venovať sa skôr kardio aktivitám v miernej intenzite ako vysoko intenzívnym cvičeniam. Vhodnou voľbou sú tiež pohybové aktivity z kategórie body and mind, kde patria joga, pilates, spirals a ďalšie.

Odporúčame prečítať: 4 energetické cvičenia pre vaše zdravie

 

Predmenštruačný syndróm

Niekoľko dní pred menštruáciou sa zvykne objavovať predmenštruačný syndróm (PMS), pre ktorý sú charakteristické nie príliš príjemné psychické i fyzické zmeny. Názory odborníkov na vznik PMS sa líšia. Najčastejšie ho však dávajú do súvisu s prudkými zmenami hormonálnych hladín estrogénu a progesterónu. S predmenštruačným syndrómom sa dá bojovať mnohými spôsobmi. Účinná je aj pohybová aktivita, ale aj zvýšenie príjmu niektorých živín (vápnik, horčík, vitamíny skupiny B).

Odporúčame prečítať: Cvičenie zmierňuje predmenštruačný syndróm i bolesť pri menštruácii


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako ovplyvňuje menštruačný cyklus výkonnosť pri cvičení?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1972
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.