Ako fázy mesiaca ovplyvňujú cvičenie jogy?

Ashtanga joga striktne dodržiava jogovú tradíciu, podľa ktorej sa v období splnu ani novu necvičí. Moderné jogové štýly sú prispôsobené tak, aby ich fázy mesiaca neovplyvňovali. 

Ako fázy mesiaca ovplyvňujú cvičenie jogy?
28. JAN 2016

Ashtanga joga a mesačné fázy

Ashtanga joga je známa hlavne svojou náročnosťou a dynamickosťou. Zjednodušene povedané, ide o zostavu jogových asán, ktoré sa cvičia v plynulom slede za sebou. Patrí k tradičným štýlom jogy, čiže sa riadi pravidlom, že počas splnu a novu mesiaca sa necvičí. Prečo je tomu tak? Ak je mesiac v splne, človek pociťuje viac energie, naopak, ak je v nove, je skôr letargický. V oboch prípadoch by bolo praktizovanie namáhavej ashtanga jogy skôr na škodu ako na úžitok (je tu väčšia pravdepodobnosť zranenia, vyčerpania a pod.).

Je to o štýle jogy i o človeku

Vo všeobecnosti možno povedať, že hlavným poslaním jogy je dosiahnuť harmóniu medzi telom, dušou a mysľou. Nie vždy však je cvičenie jogy prínosom. Závisí to nielen od citlivosti človeka na fázy mesiaca, ale aj od štýlu jogy, ktorému sa venuje. „Fázy mesiaca nezanedbateľným spôsobom ovplyvňujú činnosť ľudského organizmu. Niekedy je tento stav pozitívny, inokedy spôsobuje problémy. Zjednodušene povedané, počas splnu telo získava veľkú dávku energie a počas novu pociťuje jej nedostatok. Hlavne citlivejší ľudia sa môžu pasovať s bolesťou hlavy, nervozitou, nesústredenosťou v oveľa väčšej miere ako v iné dni. Jogové cvičenia pozitívne ovplyvňujú organizmus práve tým, že vytvárajú a udržujú rovnováhu energie, čím sa vzájomne harmonizuje telo, myseľ i duša. Čím pravidelnejšie jogu cvičíme, tým sme odolnejší proti vonkajším aj vnútorným rušivým vplyvom, ktoré nás môžu negatívne ovplyvniť. Pravidelné a správne cvičenie jogy nás udržuje zdravých telesne, mentálne aj duševne,“ vysvetľuje inštruktor jogy Radovan Hovorka z občianskeho združenia Joga v dennom živote.

Nie je joga ako joga

Prečo je joga aktuálne taká populárna? Jedným z hlavných dôvodov je, že človek si môže vybrať štýl, ktorý mu vyhovuje. Obľube sa tešia napríklad moderné jogové štýly, ktoré síce vychádzajú z tradičného dedičstva jogy, ale sú prispôsobené potrebám moderného života. Jedným z nich je aj systém Joga v dennom živote, ktorej autorom je Paramhans Svámi Mahéšvaránanda. V tomto prípade sú jogové asány upravené tak, aby sa mohli cvičiť každý jeden deň bez ohľadu na fázy mesiaca. „Fázy mesiaca neovplyvňujú účinok jogových cvičení. Naopak, môžu výrazným spôsobom ovplyvniť pôsobenie rozličných vonkajších faktorov (fázy mesiaca, zatmenie, stres, rušivé vplyvy a pod.). Jogové cvičenia z tohto systému vytvárajú rovnováhu medzi telom, mysľou a dušou. Podporujú správne fungovanie celého tela, upokojujú myseľ a posilňujú psychiku. To všetko sú dôvody, prečo môžu jogové cvičenia pomôcť zvládať aj zložité životné situácie. Napriek tomu existujú prípady, keď niekto nemôže cvičiť napríklad počas splnu, pretože ho trápia bolesti hlavy, je nervózny a nesústredený. Vtedy je možné cvičenie vynechať,“ vysvetľuje inštruktor jogy a dodáva, že pri pravidelnom cvičení jogy sa tieto problémy postupne zmieria, až vymiznú.

Treba sa v období splnu a novu postiť?

Ak vychádzame z jogovej tradície, je vhodné v deň splnu držať pôst. „Počas splnu, prípadne aj počas novu sa odporúča pôst, Organizmus sa tak ľahšie vyrovnáva so silnejším pôsobením mesiaca počas týchto dní. Ak nie ste zvyknutí postiť sa, stačí keď budete počas týchto dní jesť zeleninové polievky bez soli, ovocie, trochu orechov a piť viac tekutín,“ odporúča Rado Hovorka.

Zdroj foto: unsplash.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

4 joga cviky, ktoré vás zbavia bolesti chrbta4 joga cviky, ktoré vás zbavia bolesti chrbta

Tieto jogové pozície sú jednoduché a môžete ich cvičiť kdekoľvek a kedykoľvek. 

 

Bolí vás chrbát? vyskúšajte tieto pilates cvikyBolí vás chrbát? Vyskúšajte tieto pilates cviky

Účinné budú vtedy, keď dodržíte princípy pilatesu a budete cvičiť pravidelne. 

 

Cvičíme 5 tibeťanovCvičíme 5 Tibeťanov

Už 10 minút denne vám prinesie úľavu od bolesti, dodá energiu a spomalí starnutie. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako fázy mesiaca ovplyvňujú cvičenie jogy?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2630
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.