Aj soliť sa dá zdravo. Vyskúšajte himalájsku soľ

Himalájska soľ vyrovnáva krvný tlak, pomáha telu zbaviť sa ťažkých kovov, prospieva tráveniu a podporuje metabolizmus. 

Aj soliť sa dá zdravo. Vyskúšajte himalájsku soľ
8. JUL 2015

Žiť zdravo nie je možné zo dňa na deň. Je to neustály proces. Ak patríte medzi tých, ktorí sa stále snažia robiť ďalšie a ďalšie kroky smerom k zdraviu, skúste sa zamyslieť nad tým, čím solíte. Soľ je k životu nevyhnutná a naozaj platí, že je nad zlato. Riešením nie je prestať soliť, ale nájsť soľ, ktorá je zdraviu prospešná a soliť s mierou.

Možností je viacero: bežná, morská či himalájska soľ? Rafinovanej soli sa vyhnite a pozor aj na polotovary, v ktorých je bohato zastúpená. Za zdravšiu alternatívu bežnej soli je často považovaná morská soľ, jej používanie tiež zvážte, nakoľko je veľmi znečistená. Ako je to s himalájskou soľou?

Soľ z Himalájí

Himalájska soľ je čisto prírodná, teda nerafinovaná soľ. Pochádza z oblastí Himalájí, kde je nemožné, aby sa nejakým spôsobom znečistila. Ťaží sa ručne, umýva a suší na slnku. Obsahuje desiatky zdraviu prospešných minerálov a stopových prvkov. Konzumáciou himalájskej soli možno teda do tela prirodzene dodať napríklad vápnik, horčík, železo, zinok a ďalšie. Jej zloženie oceníte aj v horúcich letných dňoch a pri športe, pretože potením sa z tela vyplavujú dôležité elektrolyty.  Doplniť ich môžete práve himalájskou soľou.

Nápoj na doplnenie minerálov

 • Po intenzívnej fyzickej záťaži, dehydratácii organizmu či úpale zmiešajte čajovú lyžičku himalájskej soli s čistou vodou. Môžete dochutiť citrónovou šťavou.  

Medzi ďalšie pozitíva prírodnej kryštalickej soli patrí to, že nespôsobuje zvyšovanie krvného tlaku, ba práve naopak. Podieľa sa na jeho stabilizácii. Okrem toho je výborným detoxikačným prostriedkom, takže pravidelným používaním sa môžete zbaviť napríklad kožných problémov. Dokáže organizmus odbremeniť aj od ťažkých kovov, ako ortuti alebo olova. Ak si z nej pripravíte soľný roztok, podporíte trávenie, činnosť metabolizmu i krvný obeh.

Je vhodná i na vonkajšie použitie

Ak ste sa rozhodli ozdraviť svoj jedálny lístok, v prvom rade sa vyhnite potravinám, kde je v hojnom množstve zastúpená bežná soľ. Doma pripravované pokrmy dochucujte himalájskou soľou. Zoženiete ju v obchodoch so zdravou výživou. Okrem toho ju môžete vo forme roztoku použiť na odstránenie zubného kameňa a zápachu z úst. V podobe kúpeľa je účinnou formou detoxikácie. Jej účinky oceníte aj pri zle hojacich sa ranách, zápaloch kĺbov, pri prechladnutí i chrípke. Navyše pri pravidelnom používaní redukuje vrásky, akné a dokonca aj ekzémy. 

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Solím, solíš, solímeSolím, solíš, solíme

Závisí od nej nielen chuť jedla, ale aj vitalita nášho organizmu.

 

 

Soľný mýtus. koľko sodíka denne potrebujeme?Soľný mýtus. Koľko sodíka denne potrebujeme?

Sodík je jednou z tých vecí, o ktorej väčšina „vie", že je nezdravý. Je to niečo podobné ako pri nasýtených tukoch. 

 

Čo namiesto chipsov? úžasný chrumkavý cícer! Cícer namiesto čipsov

Cícer sa označuje ako bielkovinová bomba a odporúča sa konzumovať aspoň raz do týždňa. 


Anketa

Čím solíte?

Bežnou soľou.
Morskou soľou.
Himalájskou soľou.

Celkom hlasovalo: 14

Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Aj soliť sa dá zdravo. Vyskúšajte himalájsku soľ

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1971
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.