8 potravín nevyhnutných pre každého bežca

Pre bežca je dôležité, aby jedol zdravú a vyváženú stravu, ktorá mu poskytne dostatok energie a živín. 

8 potravín nevyhnutných pre každého bežca
26. NOV 2015

Konzumácia správnych potravín pomôže bežcovi podať lepší výkon a tým pádom spáliť aj viac energie. Ktoré potraviny do jedálnička bežca naozaj patria?

Banány

Banány sú ľahko stráviteľné, plné energie a prospešných látok. V jednom banáne, čo predstavuje asi 130 gramov, sa nachádza približne 110 kcal, 30 g sacharidov, 1 g bielkovín a vláknina. Avšak zastúpené sú aj vitamíny zo skupiny B, draslík, horčík, železo a mangán. Kvôli postupnému uvoľňovaniu energie si vyberte menej dozretý banán. Naopak, ak potrebujete „rýchlu“ energiu, siahnite po zrelšom. 

Ovsená kaša

Ovsená kaša je ideálnym jedlom na raňajky, ale možno ju použiť aj ako jedlo pred náročným tréningom alebo pred pretekmi. Jej hlavným pozitívom je vysoký obsah komplexných sacharidov, vlákniny a proteínov.

Tučné ryby

Pre každého bežca sú veľmi dôležitou zložkou stravy aj zdravé tuky. Tučné ryby sú bohatou zásobárňou prospešných nenasýtených mastných kyselín, ktoré chránia pred civilizačnými ochoreniami. Avšak obsahujú aj dôležité bielkoviny, viaceré vitamíny, minerály a stopové prvky.  Okrem klasického lososa či tuniaka, môžete siahnuť aj po sardinkách, makrelách či sleďovi.

Vajíčka

Vajíčka obsahujú kvalitné proteíny, ktoré podporujú rast a obnovu svalovej hmoty. Navyše sú zdrojom vitamínu K potrebného pre dobrú krvnú zrážanlivosť a zdravé kosti.

Mandle

Mandle obsahujú dôležitý antioxidant: vitamín E. Hovorí sa mu aj vitamín mladosti a krásy, ktorý skvelo podporuje činnosť imunitného systému. Mandle sú stvorené na to, aby slúžili ako zdravá maškrta medzi hlavnými jedlami. Plusom je aj obsah bielkovín, vlákniny a ďalších prospešných látok.

Sladké zemiaky

Ak nemajú batáty pravidelné miesto vo vašom jedálničku, je čas napraviť to. Sú zdrojom vitamínov C, A, draslíka a železa. Stopové prvky mangán a meď majú zasa pozitívny vplyv na funkciu svalov.

Quinoa

Quinoa je vzácna, pretože len málo potravín rastlinného druhu obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny. To znamená, že patrí medzi kompletné proteíny. Tie sú prepotrebné pre svalovú hmotu. Je výbornou alternatívou bežných príloh.

Arašidové maslo

Kvalitné arašidové maslo, teda bez pridaných sladidiel, oleja či chemických konzervačných látok, je bohaté na vitamín E. Čo sa týka obsahu tukov, jedná sa hlavne o prospešné mononenasýtené a polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú prospešné pre srdce i mozog. Za zmienku stoja aj proteíny a horčík.

zdravedesiate

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

3 tipy, ako spáliť viac kalórií pri behu3 tipy, ako spáliť viac kalórií pri behu

Po určitom čase sa však môže stať, že telo si na beh zvykne. Ako ho „nakopnúť“ a spáliť čo najviac kalórií? 

 

 

3 zásady, ktoré nedodržiavajú športujúce ženy v stravovaní3 zásady, ktoré športujúce ženy nedodržiavajú v stravovaní

Výživový poradca upozorňuje na tri hlavné aspekty zdravého jedálnička športujúcej ženy. 

 

5 pochúťok, ktoré dodajú bežcom energiu5 pochúťok, ktoré dodajú bežcom energiu

Správne stravovanie je v živote každého človeka veľmi dôležité. Bez energie nevie telo pracovať.

 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 8 potravín nevyhnutných pre každého bežca

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 1920
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.