6 zaujímavostí o špenáte, ktoré vás možno prekvapia

Pravidelná konzumácia špenátu vám síce nezaistí silu, ktorou disponoval Pepek námorník v rozprávke, ale aj tak je veľmi prospešný.

6 zaujímavostí o špenáte, ktoré vás možno prekvapia
18. MÁJ 2016

Špenát bol v minulosti preceňovaný, čo sa týka obsahu železa. Dnes vieme, že skutočnosť je iná, pretože 100 g špenátu pokryje dennú potrebu železa iba na zhruba 30 percent. No i napriek tomu by špenát nemal v našom jedálničku chýbať. Aké sú jeho plusy?

1. Je prevenciou zlomenín

Vitamín K je potrebný pre správnu krvnú zrážanlivosť a aj zdravie kostí. Tvrdia to odborníci z National Osteoporosis Foundation, ktorí odporúčajú jesť špenát práve kvôli bohatému zastúpeniu vitamínu K a horčíka. K ich názoru sa prikláňajú aj vedci z University of Maryland Medical Center, podľa ktorých tento vitamín znižuje riziko vzniku zlomením a spolu s vitamínom D zvyšuje hustotu kostí. Pričom sto gramov špenátu pokryje dennú dávku vitamínu K na neuveriteľných 400 percent.

2. Zabezpečí krásnu pokožku a vlasy

Za tento pozitívny účinok sú zodpovedné karotenoidy, a to hlavne betakarotén. Tento významný antioxidant má schopnosť spomaľovať starnutie pokožky a podieľať sa na zlepšení kvality vlasov. Navyše vitamín C (100 g špenátu pokryje 47 % dennej potreby) stimuluje tvorbu kolagénu, teda pomáha pleť udržiavať mladistvú a zachovávať pevnú štruktúru vlasov.

3. Zmierňuje príznaky astmy

Izraelskí odborníci z Department of Allergy, Hasharon Hospital, Rabin Medical Center vykonali štúdiu, v rámci ktorej podávali skupine astmatikov 64 mg betakaroténu denne a podrobili ich intenzívnemu cvičeniu. Počas tréningu táto skupina nevykazovala príznaky astmy (1). Bohatým zdrojom betakaroténu i ďalších karotenoidov, ktoré sú známe svojím synergickým pôsobením, je aj špenát.

4. Chráni pred srdcovocievnymi ochoreniami

Za tento pozitívny účinok je zodpovedný najmä draslík. Sto gramov špenátu obsahuje 558 mg, čo predstavuje 12 % odporúčanej dennej dávky. Draslík znižuje krvný tlak, je prevenciou úzkosti a pomocníkom pri zvládaní stresu. Dáva sa do súvislosti aj so znižovaním rizika vzniku osteoporózy.

5. Prospieva očiam

Špenát obsahuje luteín a zeaxantín. Tieto dva karotenoidy sú prevenciou šedého zákalu a makulárnej degenerácie. Podľa štúdie odborníkov z Scripps Research Institute konzumácia špenátu 3-krát týždenne znižuje riziko vzniku makulárnej degenerácie o 43 percent (2).

6. Pomôže vám schudnúť

Za tento fakt je zodpovedných viacero skutočností. Špenát obsahuje minimum kalórií (23 kcal/100 g) a 2,2 g vlákniny. Vláknina zasýti, ovplyvňuje činnosť tráviaceho traktu a znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Množstvo vitamínov, minerálov a ďalších antioxidantov sa podieľa na zlepšení zdravia, kondície i nálady, čo je pri chudnutí veľmi dôležité.

Referencie:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10400482
https://www.scripps.org/news_items/3005-eat-your-spinach-save-your-vision

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:

Posvietili sme si na reďkovku. aké využitie má v kuchyni?Posvietili sme si na reďkovku. Aké využitie má v kuchyni?

Reďkovku všetci dobre poznáme. Ochutnali ste však exotickú bielu alebo čiernu? 

 

Prečo by mali športovci jesť zelený jačmeň?Prečo by mali športovci konzumovať zelený jačmeň?

Zelený jačmeň obsahuje dôležité minerály, ktoré sú potrebné aj na zvýšenie výkonu a rýchlejšiu regeneráciu po tréningu. 

 

Biela verzus hnedá ryža. ktorá je lepšia?Biela verzus hnedá ryža. Ktorá je lepšia?

Nadmerná konzumácia bielej ryže zvyšuje riziko diabetu druhého typu. Riziko je vyššie už pri príjme 5 porcií týždenne. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 6 zaujímavostí o špenáte, ktoré vás možno prekvapia

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1973
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.