6 rád, ako behať v zime

Michal Lendel

Predpovede meteorológov na tohtoročnú zimu sa značne líšia. Napriek tomu existuje niekoľko univerzálnych tipov, ktoré vám beh v zime uľahčia i spríjemnia. 

6 rád, ako behať v zime
20. NOV 2017

Prídu mrazy a sneh alebo, naopak, zima bude iba mierna? Na túto otázku nevie jednoznačne odpovedať nikto. V jednom i druhom prípade však platí, že to nie je dôvod zavesiť beh na klinec. Čomu treba počas zimného behu venovať zvýšenú pozornosť?

Odporúčame prečítať: Aj bez v daždi má svoje čaro. Stačí dodržať niekoľko zásad

K rozcvičke pridajte ešte niekoľko minút navyše

Počas zimných mesiacov trvá svalom dlhšie, kým sa rozohrejú a pripravia na vykonávanie záťaže. Platí to hlavne v prípade, ak sa rozhodnete behať ráno. Z tohto dôvodu je potrebné zintenzívniť rozcvičku. Pokojne začnite s rozohriatím a strečingom v interiéri a vonku sa venujte iba behu. Pred začiatkom behu sa odporúča venovať dynamickému strečingu, po jeho skončení statickému.

Trasu si vyberte dopredu

Dni sú kratšie, teda sa skôr stmieva. Preto je vhodné, aby ste si zvolili trasu, ktorá je bezpečná. Ideálne je, ak je osvetlená a aj vy by ste mali byť dobre viditeľný. Ak je to potrebné, vezmite si so sebou reflexné prvky a, samozrejme, mobilný telefón. Bezpečnosť zvýšite i tak, že si nájdete sparring partnera.

Aj v zime treba piť

V letných mesiacoch dopĺňame tekutiny akosi prirodzenejšie. Lenže ľudský organizmus ich potrebuje rovnako aj v chladných mesiacoch. Snažte sa teda denne prijímať 2-3 litre tekutín a tiež ich doplňte pred behom a po behu. Ak bežíte dlhú vzdialenosť, pribaľte si aj fľašku s vodou.

Počasiu prispôsobte tempo i vzdialenosť

V prípade, že vonku prší alebo sneží, je vhodné pribrzdiť, teda bežať pomalšie, poprípade robiť kratšie kroky. Týmto spôsobom možno účinne znížiť riziko vzniku úrazu. Ak vonku fúka vietor, tak najskôr bežte proti vetru, pretože čím dlhšie bežíte, tým viac pociťujete únavu. Cestou späť bude vietor vaším pomocníkom.

Oblečenie by malo byť vaším priateľom

Do športového oblečenia sa rozhodne oplatí investovať. Malo by byť ľahké, vzdušné a odolné voči poveternostným vplyvom. Ak sú teploty okolo nuly, pridajte aj čiapku, šál a rukavice. Odev, samozrejme, vrstvite. K bežeckej výbave neodmysliteľne patrí nepremokavá obuv s ďalšími funkčnými vlastnosťami. Nezabudnite na ošetrenie impregnačným sprejom.

Pred chladom chráňte aj pokožku

Slnečné lúče sú zradné aj počas jesenných a zimných mesiacov, preto je potrebné chrániť ju krémom s ochranným faktorom. Ak majú vaše pery sklon k vysúšaniu, majte vo vrecku bundy balzam na pery.

Odporúčame prečítať: Ako sa chrániť pri športovaní pred chladom


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 6 rád, ako behať v zime

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2523
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.