6 drinkov pre zdravie a letnú pohodu

Vhodne namiešané nápoje s ovocím a zeleninou vám môžu pomôcť zahnať únavu, hydratovať pokožku, detoxikovať telo alebo nakopnúť kognitívne funkcie.

6 drinkov pre zdravie a letnú pohodu
6. JUL 2016

V lete je správny pitný režim nevyhnutnosťou. Hoci by v ňom mala dominovať čistá voda, poprípade riedené minerálne vody alebo bylinkové čaje, môžete experimentovať a pitný režim si spestriť. Výbornou voľbou je ovocie a zelenina. Šťavnaté plody sa dajú ľahko odšťaviť, zmixovať alebo len tak pridať do vody. Za čo sa vám chuťové poháriky poďakujú?

Jablkovo-uhorková šťava

Uhorky obsahujú viac ako 90 % vody a majú výborné očistné účinky. Jablká sú prirodzene sladké, nabité vlákninou a živinami. Z týchto dvoch ingrediencií sa dá pripraviť chutný drink – odšťavte 1 až 2 uhorky a 1 jablko. Šťavu môžete zriediť vodou alebo do nej pridať ľad.

Čučoriedkové smoothie

Čučoriedky sa zaraďujú k najzdravším druhom ovocia. Obsahujú veľa vitamínu C a ďalších antioxidantov. Na prípravu letného osviežujúceho smoothie budete potrebovať 1 ½ šálky obľúbeného rastlinného mlieka alebo vody, ½ šálky jahôd, 1 až 2 kelové listy a 1 malú cviklu. Všetko spolu zmixujte a podávajte.

Mrkvovo-pomarančová klasika

Mrkva obsahuje betakarotén a ďalšie karotenoidy, ktoré sú cenné pre zrak. Zároveň patria medzi antioxidanty, ktoré bunky chránia pred voľnými radikálmi. Pomaranč je zásobárňou vitamínu C, vlákniny a minerálov. Na 2 porcie šťavy si prichystajte 1 pomaranč, 1 jablko a 4 ošúpané mrkvy. Všetko odšťavte. Pred podávaním zrieďte s vodou.

Detoxikačné smoothie

V lete si každý z nás dá na tanier viac maškŕt, a preto je dobré dopriať telu očistu, napríklad v podobe zeleného smoothie. Zelené potraviny sú plné chlorofylu, ktorý  detoxikuje, podporuje krvný obeh i kognitívne funkcie. Detoxikačné smoothie pozostáva z 1 veľkej uhorky, 8 stoniek zeleru, 1 hrsti kelu, 1 hrsti špenátu, ¼ citróna a kúska zázvoru. Všetko sa zmixuje vo výkonnom mixéri a podáva.

Citrusová voda

Ak v rámci pitného režimu preferujete čistú vodu, môžete si ju ochutiť. Do džbána pridajte kúsky pomaranča, limetky a citróna. Nezabudnite na ľad a dolejte vodu. Ak vás prenasleduje chuť na sladké, pridajte aj malé množstvo kokosového cukru či iného sladidla. Samozrejme, vhodné sú aj čerstvé bylinky podľa ľubovôle.

Ananásové osvieženie

Ananás je nabitý enzýmami (napríklad bromelínom). Zaujímavo chutí v kombinácii s mätou, ktorá priaznivo vplýva na trávenie i nervovú sústavu. Ako si doma pripraviť ananásové osvieženie? Kúsky ananásu dajte do vody spolu s niekoľkými lístočkami mäty. Voda bude mať príjemnú letnú chuť. 

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Glukóza nakopne svaly i mozogGlukóza nakopne svaly i mozog

Väčšinou sa stretávame s informáciou, že jednoduchým cukrom sa máme vyhýbať. Avšak za určitých okolností môžu byť pre nás veľmi prospešné. 

 

Prečo piť pivo aj v lete bez výčitiek?Prečo piť pivo v lete bez výčitiek?

Máme tu dobré správy pre všetkých milovníkov piva, pretože v umiernenom množstve je skutočným pokladom pre zdravie. 

 

Na detox je vhodný každý deň. nenechajte sa zlákať iba hladovkouNa detox je vhodný každý deň

Detox je pre telo prirodzený a potrebuje ho. O detoxe a životospráve trošku inak sme sa rozprávali  s Dušanom Plichtom.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 6 drinkov pre zdravie a letnú pohodu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 1922
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.