5 fantastických pochúťok, ktoré nakopnú imunitu

Všetci okolo vás kýchajú a kašľú a vy máte strach, že to vaša imunita nezvládne? Nedajte sa a pravidelne konzumujte fermentované potraviny, huby či panenský kokosový olej. 

5 fantastických pochúťok, ktoré nakopnú imunitu
28. NOV 2016

Činnosť imunitného systému môžeme posilniť viacerými spôsobmi – pravidelným pohybom na čerstvom vzduchu, otužovaním, dostatočným spánkom a takisto správnou stravou. Ktoré potraviny nakopnú obranyschopnosť?

Fermentované potraviny

Fermentované potraviny obsahujú tzv. priateľské baktérie, ktoré sú potrebné pre zdravie čriev, a teda celého imunitného systému. Medzi fermentované potraviny patria, napríklad kefír, jogurty (nie všetky, treba dať pozor na kvalitu a čítať etiketu), miso, tempeh, natto, ale aj kyslá kapusta a uhorky.

Panenský kokosový olej

Panenský kokosový olej je zdrojom kyseliny laurovej, ktorá je prekurzorom monolaurínu. Monolaurín je látka, ktorá posilňuje obranyschopnosť, bojuje s baktériami, vírusmi, kvasinkami i plesňami. Pomôže predchádzať a rýchlejšie sa zotaviť s chrípky, bojuje proti vírusu herpes simplex, stafylokokom a ďalším.

Huby

Huby sú nielen výborným spestrením jedálnička, ale disponujú aj viacerými prospešnými látkami, ako sú bielkoviny, vláknina, vitamíny zo skupiny B, vápnik a známe beta-glukány so schopnosťou aktivovať obranyschopnosť. Beta-glukány sa nachádzajú, napríklad v hlive ustricovej, hubách reishi, shiitake či maitake. 

Slepačia polievka

Kvalitný slepačí vývar (ideálne z domáceho či bio kurčaťa a zeleniny od drobných farmárov) je nielen dobrý spôsob, ako dodať organizmu tekutiny, ale aj uvoľniť hlieny z dýchacích ciest. Ak do slepačieho vývaru pridáte čili či kôpor, tieto účinky vývaru iba podporíte. Podľa štúdie odborníkov z Pulmonary and Critical Care Medicine Section, Nebraska Medical Center slepačia polievka obsahuje mnoho prospešných látok. Vyzdvihujú jej mierny protizápalový účinok, ktorým môže zmierniť symptomatické infekcie horných dýchacích ciest (1).

Zelený čaj

Počas chrípkových období sú veľmi dôležité tekutiny. Skvelou voľbou na ich doplnenie je zelený čaj, ktorý je, doslova, nabitý katechínmi. Jedná sa o antioxidanty zo skupiny polyfenolov. Podľa štúdií majú skvelý antioxidačný potenciál, 25 až 100 ráz silnejší ako vitamíny C a E. Avšak je dôležitý vybrať si kvalitný zelený čaj a dodržať spôsob prípravy – na jednu šálku použiť 4 až 5 g zeleného čaju a zaliať ho vodou, ktorá má teplotu okolo 80 stupňov Celzia. Doba lúhovania závisí od konkrétneho druhu čaju, preto vždy treba čítať odporúčania výrobcu.

Referencie: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11035691

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Ako dostať viac zeleniny do našej stravy?Ako dostať viac zeleniny do našej stravy?

Viete, čo znamená 5+ denne v súvislosti s konzumáciou zeleniny?

 

Food blogerka natália spišiaková: učarovala jej zdravá kuchyňa, raw jedlá i behBehom roka zhodila 30 kíl a zabehla polmaratón. Ako to dokázala?

Počas jedného roka zhodila 30 kíl a odbehla svoj prvý polmaratón. Dnes tvrdí, že toto obdobie zmenilo nielen jej telo, ale i životné priority. 

 

Hitom v sladení je kokosový cukorHitom v sladení je kokosový cukor

Kokosový cukor je zdravší variant klasického bieleho či trstinového cukru. 

 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 5 fantastických pochúťok, ktoré nakopnú imunitu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2524
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.