5 benefitov škorice, ktoré sa oplatí vedieť

Škorica je obľúbenou vianočnou koreninou. Jej aróma upokojuje a navodzuje pocit relaxácie. 

5 benefitov škorice, ktoré sa oplatí vedieť
24. DEC 2015

Pravá škorica (cejlónska) nám môže vianočné sviatky spríjemniť nielen svojou vôňou a lahodnou chuťou, ale aj niektorými zdravotnými výhodami.

1. Pomáha kontrolovať hladinu krvného cukru

Počas Vianoc si takmer každý z nás dopraje aj menej zdravé sladké maškrty. Tie sú často bohaté na cukor a bielu múku, ktoré prudko zvyšujú hladinu krvného cukru. Telo sa bráni vylúčením inzulínu, ktorý, naopak, úroveň cukru v krvi znižuje. Výkyvy krvného cukru telu vôbec neprospievajú a sú spojené napríklad aj s neustálym hladom a chuťou na sladké. Aspoň čiastočne možno týmto stavom predchádzať zaradením škorice do jedálnička.

2. Prinesie úľavu pri žalúdočných problémoch

Škorica má antibakteriálne účinky, čo môže byť prínosom aj pri vianočnom hodovaní, keď zjeme niečo, čo nám celkom „nesadne“. Tiež môže pomôcť pri nadúvaní a plynatosti.

3. Navodí pocit pohody

Vôňa škorice má blahodarný vplyv na naše zmysly. Ak dáte 2-5 kvapiek kvalitného škoricového esenciálneho oleja zmiešaného s vodou do aromalampy, škorica nielenže neutralizuje pachy v miestnosti, ale  aj navodí pocit pohody a relaxu.

4. Zlepšuje zdravie zubov a ďasien

Konzumácia sladkých dobrôt a aj nápojov predstavuje nápor aj pre zuby a ďasná. V tomto smere sú na nezaplatenie antibakteriálne účinky škorice. Okrem toho, že si poradí s baktériami, eliminuje aj nepríjemný zápach z úst.

5. Prináša úľavu pri bolesti hrdla

Škriabe vás v krku? Už pri prvých náznakoch si pripravte škoricový čaj a môžete sa vyhnúť nepríjemnému postupu ochorenia. Môžu za to antibakteriálne a imunitu posilňujúce účinky škorice.

Jesť škoricu každý deň?

Účinkov škorice je neúrekom. Čo si však o tejto sladkej korenine myslí odborník na výživu? „Škorica je vhodným občasným doplnením stravy. Pozitívne účinky škorice sú najmä v tom, že má silné antioxidačné účinky, teda zabraňuje vzniku najmä kardiovaskulárnych ochorení. Môže zlepšiť trávenie a navodiť pocit tepla (mentálny účinok upokojenia). Avšak so škoricou to netreba preháňať, tak ako to platí pri všetkom, pretože môžu vzniknúť rozličné negatívne účinky. Optimálne treba škoricu konzumovať v množstve menšom ako kávová lyžička za deň, ale určite nie je dobré jesť ju každý deň. Stačí niekoľkokrát týždenne,“ radí Ing. Libor Javro.

Spracované s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk

Zdroj foto: unsplash.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímjú sa tiež o: 

Ako tieto vianoce nepribrať?Ako tieto Vianoce nepribrať?

Hoci je vianočný čas čarovným obdobím, pre tých z nás, ktorí sa snažia zdravo žiť, môže byť aj obdobím veľmi náročným. 

 

Orechy k vianociam patria. aké a koľko si ich dopriať?Orechy k Vianociam patria. Aké a koľko si ich dopriať

Problémom pri konzumácii orechov môže byť nepomer medzi polynenasýtenými mastnými kyselinami v tele, čo vedie k vzniku hormonálnych problémov a civilizačných ochorení. 

 

Ako si užiť vianoce a zostať fit? máme pre vás 10 tipovAko si užiť Vianoce a zostať fit? Máme pre vás 10 tipov

Aj vy sa desíte predstavy, že po vianočnom hodovaní budete o tri kilá ťažší, unavení a bez energie? Máme pre vás tipy, ako sa tomu vyhnúť. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 5 benefitov škorice, ktoré sa oplatí vedieť

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1972
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.