4 užitočné rady, ako schudnúť v zime

Mirka

V zime sme pohodlnejší. Športujeme menej a jeme viac nezdravých potravín. U mnohých z nás sa to prejaví zvýšením hmotnosti a spravidla na jar začíname s chudnutím. Tomuto sa však dá pomerne jednoducho vyhnúť a s príchodom prvých jarných lúčov môžeme prekvapiť všetkých naokolo zmeneným telom a spokojným úsmevom na tvári.

Chudnutie v zime? Dá sa to!
17. JAN 2014

Dni sú krátke, tmavé, ale aj studené. Počasie býva najčastejším "vinníkom" toho, že sa nedá vonku športovať. Nudu, nedostatok energie, únavu, smútok či frustráciu potom človek zajedá tučnými, mastnými alebo sladkými pochúťkami. Výsledok? Priberanie! Ak sa teda chcete vyhnúť nárastu hmotnosti, alebo dokonca schudnúť počas tohtoročnej zimy, riaďte sa nasledovnými odporúčaniami:

1. Bez pohybu to nepôjde

Ak počas celého roka športujete vonku, ani zima vás nezastaví. Stačí si zadovážiť kvalitný odev a obuv, a pohybu sa môžete venovať aj v exteriéri. Niekedy postačí aj obyčajná chôdza. Čo tak vymeniť sledovanie televízie za hodinovú prechádzku na čerstvom vzduchu? Verte, že ak tak urobíte pravidelne, pozitívne výsledky nenechajú na seba dlho čakať.

Vyhovárate sa na to, že vám žiadny skupinový šport „nesadol“? Skúste si úprimne odpovedať na otázku, koľko ste ich naozaj vyskúšali. S najväčšou pravdepodobnosťou si budete musieť priznať, že ide naozaj iba o výhovorku, pretože v dnešnej dobe je k dispozícii skutočne pestrá paleta skupinových športov.

A čo cvičenie doma? Nájdite si aspoň párkrát do týždňa čas na pohybovú aktivitu, ktorej sa môžete venovať pri počúvaní hudby alebo sledovaní obľúbeného seriálu. V tomto smere naozaj platí, že ak človek chce, všetko sa dá. A keď nie, výhovorka sa nájde veľmi ľahko.

2. Aj v zime môžete vylepšiť svoj jedálny lístok

V zime máme tendenciu siahnuť po nezdravších jedlách. Aj v tomto smere sa však dá použiť niekoľko trikov. Sú jednoduché, ale fungujú. Tak napríklad:

 • namiesto nezdravých maškŕt konzumujte tie zdravšie (pripravené z celozrnnej múky, trstinového cukru), veľa chutných a zdravých pochúťok nájdete aj v sekcii Recepty
 • nezanevrite na čerstvé ovocie a zeleninu (v najhoršom prípade siahnite po mrazených alternatívach), nevyhýbajte sa ani zdravým koreninám, ktoré si môžete pestovať doma na okennom parapete (bazalka, pažítka, žerucha)
 • slaďte čaj a kávu stéviou a nie bielym cukrom, ušetríte nielen veľa kalórií, ale zároveň upevníte aj svoje zdravie
 • v zime nepociťujeme smäd tak intenzívne ako v lete a mnohokrát berieme pitný režim na ľahkú váhu, pravda je však taká, že tekutiny potrebuje naše telo aj v zime
 • obohaťte pitný režim o bylinkové čaje, ktoré vám pomôžu nastoliť vnútornú pohodu či spáliť prebytočný tuk
 • namiesto bielej ryže si doprajte celozrnnú, naučte sa vychutnávať si aj tradičné obilniny ako špaldu či pohánku

3. Nedostatok spánku prebúdza intenzívny hlad

Spánok je pre chudnutie rovnako dôležitý ako vhodná strava či dostatočný pohyb. V prípade, že organizmus pociťuje deficit spánku, prejavuje sa to nielen únavou či podráždenosťou, ale aj intenzívnymi pocitmi hladu. Najjednoduchší spôsob ako doplniť chýbajúcu energiu je siahnuť po niečom kalorickom. Preto, ak sa chcete týmto záchvatom hladu vyhnúť, venujte dostatok času kvalitnému spánku.

4. Nevynechávajte raňajky

Hoci odborníci neustále zdôrazňujú dôležitosť prvého jedla dňa, stále veľa ľudí neberie ich odporúčania dostatočne vážne. Následne trpia nedostatkom energie, podráždenosťou, nervozitou... A tieto nepríjemné dôsledky neraňajkovania sa snažia zahnať vo väčšine prípadov nezdravým jedlom.

Dôležité je teda nielen raňajkovať, ale vybrať si aj vhodné jedlá na raňajky (ovsené vločky, celozrnné pečivo, jogurty, cottage syry a pod.). Kvalitné raňajky dodajú človeku energiu na celé dopoludnie, vyhne sa nutkaniu jesť nevhodné potraviny a pod.

Myslíte si, že chudnutie v zime je ťažšie ako v lete?


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 4 užitočné rady, ako schudnúť v zime

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1972
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.