4 superpotraviny, ktoré treba vyskúšať v novom roku

Ich hlavnou charakteristikou je, že sú mimoriadne bohaté na vitamíny, minerály, stopové prvky, aminokyseliny, vlákninu, enzýmy, antioxidačné látky a mnoho mnoho ďalších. 

4 superfoods, ktoré treba vyskúšať v novom roku
4. JAN 2017

Veľa superfoods pochádza z exotických krajín, ale dostupné sú aj u nás. Ktoré stoja za vyskúšanie?

Chia semiačka

Drobučké chia semienka sú bohatým zdrojom zdravých tukov, vlákniny, proteínov, vitamínov a minerálov. Možno ich pridať do nápojov, rozdrviť na múku alebo použiť do rozličných pokrmov, napríklad do ovsenej kaše.

S čím nám môžu pomôcť? Vláknina zasýti a prospieva tráviacemu traktu, bielkoviny sú dôležité pre rast svalovej hmoty, omega-3 zdravé tuky sú nevyhnutnosťou pre zdravé srdce a mozog. Bohato zastúpený vápnik je potrebný pre kosti a zuby, horčík upokojuje a eliminuje kŕče a mangán ovplyvňuje vstrebávanie viacerých látok (napr. vápnika, fosforu, železa).

Quinoa

Quinoa je bez lepku a cholesterolu. Obsahuje kvalitné proteíny, mangán, horčík, železo, vápnik, fosfor, aminokyselinu tryptofán, vitamíny zo skupiny B, vitamín A, C, E a ďalšie. Pravidelná konzumácia tejto obilniny môže pomôcť lepšie zvládať stres, bojovať proti migréne, udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi alebo eliminovať nepríjemné kvasinkové ochorenia. Navyše prospieva tráviacemu traktu i kardiovaskulárnemu aparátu.

Kustovnica čínska

Bobuľky goji sú v čínskej medicíne využívané tisíce rokov. Sú zásobárňou karotenoidov, hlavne beta-karoténu, ktorý je významným antioxidantom. Nachádzajú sa v nich aj vitamíny C, E, skupiny B, ďalej vápnik, horčík, fosfor, železo, selén, zinok a ďalšie. Nechýba ani vláknina, zdravé tuky a bielkoviny.

Karob

Karob je známy ako „svätojánsky chlieb“. Na prvý pohľad pripomína fazuľové bôby. Je výbornou alternatívou čokolády (kakaa).  Pripravujú sa z neho kokteily, tyčinky, bonbóny a ďalšie cukrovinky. Karob obsahuje veľa vitamínov (A, D, skupiny B), minerálov (horčík, vápnik, draslík), stopových prvkov (železo, mangán) vlákniny a proteínov. V porovnaní s kakaom je v ňom zastúpeného menej tuku.

Superfoods očami odborníka

Ktoré potraviny odporúča konzumovať odborník, aby sme boli v novom roku zdraví? „Nejedná sa o potraviny, ale o formu stravovania. Na to, aby sme mali zabezpečené optimálne stravovanie, je potrebné naučiť sa: ako sa zdravo stravovať, prispôsobiť si stravu na mieru a zaradiť do jedálnička čo najzdravšie potraviny. Sú to hlavne sezónne ovocie, zelenina, kvalitné potraviny celkovo. Dôležitá je aj správna príprava potravín. Aj naše tuzemské potraviny sú nabité vitamínmi, minerálmi, zdravými tukmi, bielkovinami či sacharidmi,“ hovorí výživový poradca Ing. Libor Javro.

Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Zázvor si poradí s bolesťou svalov i tukovými vankúšmiZázvor si poradí s bolesťou svalov i tukovými vankúšmi

Zázvor posilňuje obranyschopnosť, pomáha pri prechladnutí,  zlepšuje trávenie a je prospešný aj pre športujúcich a chudnúcich ľudí. 

 

Sezamové semienka sú zdravé, ale jedzte ich s mierouSezamové semienka sú zdravé, ale jedzte ich s mierou

V poslednom čase ich trochu zatienili chia či konopné semená, avšak to nič nemení na tom, že sezamové semiačka sú výživnou a chutnou potravinou.

 

4 hrejivé čaje na zimné večery: tieto kombinácie si zamilujete!4 hrejivé čaje na zimné večery: tieto kombinácie si zamilujete!

Posilňujú imunitu, upokojujú, zlepšujú náladu alebo pomáhajú pri trávení či s nespavosťou. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 4 superpotraviny, ktoré treba vyskúšať v novom roku

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 1920
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.