4 kardio cvičenia, ktorými sa udržíte v kondícii

Ak chcete stratiť tuk a byť v kondícii, nemalo by vo vašom tréningovom pláne chýbať kardio cvičenie. 

4 kardio cvičenia, ktorými sa udržíte v kondícii
19. NOV 2015

Nie nadarmo odborníci pripomínajú dôležitosť silového i kardio cvičenia v našom tréningovom pláne. Každé z nich má svoje opodstatnenie. Silový tréning pomáha budovať svalovú hmotu a tým pádom aj spaľovať prebytočné tukové zásoby, formovať postavu, spevňovať kosti, šľachy, väzivá atď.

Svoje výhody má aj aeróbny tréning. Už aj pravidelné kardio v nízkej intenzite (50-65 % maximálnej pulzovej frekvencie) má pozitívny vplyv na zdravie človeka. Ak však chce človek schudnúť, je potrebná aspoň stredná intenzita kardio tréningu (65-75 % MPF). Teda nech si vyberiete akékoľvek kardio cvičenie, je potrebné zvoliť si správnu intenzitu na základe stanovených cieľov.

Hlavné výhody kardio cvičenia

Aké sú výhody kardio tréningu vo všeobecnosti? V prvom rade podporuje funkciu pľúc a krvný obeh, posilňuje srdce, znižuje stres a napätie, zvyšuje sebavedomie a pomáha pri chudnutí.

4 účinné kardio aktivity

Beh

Beh je jedným zo spôsobov, ako sa zbaviť telesného tuku a podporiť kardiovaskulárne zdravie. Ak budete behať minimálne tri razy týždenne v dostatočne vysokej intenzite (65-75 % MPF) po dobu aspoň 30-45 minút, spálite slušné množstvo kalórií a podporíte metabolizmus. Samozrejme, do pohybu je zapojená dolná časť tela, teda posilníte svaly dolných končatín a zadku.

Jazda na bicykli

Pri bicyklovaní zapájate podobné svaly ako pri behu s tým rozdielom, že šetríte kĺby. Bicyklovanie je vhodným kompenzačným športom napríklad pre bežcov. Aj pri bicyklovaní treba sledovať pulzovú frekvenciu v závislosti od stanovených cieľov. Bicykel je tiež ideálny pre intervalový tréning (striedanie intenzívnych a odpočinkových fáz).

Veslovanie na trenažéri

Pri veslovaní na trenažéri zapojíte do činnosti všetky hlavné svalové skupiny a tiež ponúka možnosť, ako spáliť prebytočný tuk. V porovnaní s behom či bicyklovaním dostane zabrať aj horná časť tela. Okrem toho má nízky dopad na pohybový aparát a udrží vás v dobrej kondícii.

Skákanie cez švihadlo

Aj skákanie cez švihadlo je spôsob, ako sa udržať vo forme, spáliť kalórie, zlepšiť vytrvalosť a rýchlosť. Navyše pri tejto kardio aktivite trénujete aj pozornosť či trpezlivosť. Je však potrebné dať si pozor na správnu techniku, aby pohybový aparát zbytočne netrpel.

Hlavné zásady kardio tréningu

Aj kardio cvičenie má svoje zásady. V prvom rade začínajte postupne a nepreceňujte svoje sily. Nezabúdajte na sledovanie intenzity tréningu, resp. rozsahu pulzovej frekvencie podľa vašej kondície, zdravotného stavu, veku, hmotnosti a hlavne cieľov. Dôležitou súčasťou akéhokoľvek tréningu je aj dobrá rozcvička a záverečné vydýchanie. Samozrejme, aj kardio tréning je účinný len vtedy, ak sa vykonáva pravidelne. Buďte teda dôslední! Dbajte tiež o zdravé stravovanie a dostatočný pitný režim. 

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Ako využiť hiit pri behu a čo nám prinesie?Ako využiť HIIT pri behu a čo nám prinesie?

Vysoko intenzívny intervalový tréning znižuje množstvo tuku, zrýchľuje metabolizmus a zlepšuje kondičku. 

 

Tabata na čerstvom vzduchu v jeseni? týchto 8 cvikov je topTabata na čerstvom vzduchu v jeseni? Týchto 8 cvikov je top

Vonku stále svieti slniečko, a preto môžeme aj naďalej trénovať na čerstvom vzduchu. 

 

Chcete výsledky? musíte mať plánChcete výsledky? Musíte mať plán

S chudnutím je to ako s vedením firmy. Ak chcete byť úspešní, musíte mať víziu, cieľ a stratégiu, ako ich dosiahnuť. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 4 kardio cvičenia, ktorými sa udržíte v kondícii

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 1920
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.