3 tipy, ako rozhýbať spomalený metabolizmus

Cvičíte pravidelne a zdravo jete, ale prestali ste chudnúť? 

3 tipy, ako rozhýbať spomalený metabolizmus
20. AUG 2015

Jednou z  príčin je spomalený metabolizmus. Ako ho znovu nakopnúť?

Pozrite sa na svoj pitný režim

Ak je v tele nedostatok tekutín, vzniká únava, podráždenosť, bolesti hlavy, ale dochádza aj k spomaleniu metabolizmu. Človek by mal teda denne vypiť 2-3 litre tekutín v podobe čistej vody. Začať treba hneď ráno po prebudení. Doplnkom sú čaje, minerálky, riedené ovocné a zeleninové šťavy. Z čajov je vhodný zelený alebo biely čaj, oolong, pu erh či rooibos.  

Zelený čaj má vďaka kofeínu termogénne vlastnosti a zabraňuje oxidácii tukov, teda okrem iného zrýchľuje metabolizmus. Tvrdia to vedci zo Ženevy, ktorí do pokusu zapojili 10 mužov. Muži boli rozdelení do troch skupín. Prvá užívala extrakt zo zeleného čaju, druhá kapsule kofeínu a tretia placebo. Skupina užívajúca extrakt zeleného čaju zaznamenala výdaj energie vyšší o 4,5 percenta (1). 

Zabráňte stereotypu pri tréningu

Rutina pri tréningu je najčastejšie problémom žien. Bez problémov dokážu stráviť hodiny cvičením na kardio strojoch v rovnakej intenzite v domnienke, že práve takto schudnú. Kardio tréning je síce dôležitý, ale k správnemu fungovaniu látkovej výmeny, a vôbec celkovému zdraviu a peknej postave, treba aj silový tréning. Netreba zabúdať na staré známe pravidlo: čím viac svalov máte, tým viac tuku spálite. Nebojte sa teda ani dvíhania závaží.

Metabolizmus môžete rozhýbať aj vysoko intenzívnym intervalovým tréningom, ktorý možno aplikovať do kardio i posilňovacieho tréningu. Jeho výhodou je to, že telo spaľuje tuky ešte hodiny po ukončení tréningu. Spočíva v pravidelnom striedaní intenzívnych a menej intenzívnych, resp. odpočinkových intervalov. To znamená, že napríklad 30 sekúnd šprintujete naplno a 60 sekúnd idete poklusom alebo chôdzou. Vyskúšať môžete aj tabatu, za vznikom ktorej stojí japonský vedec Izumi Tabata. Trénovanie systémom 20 sekúnd na maximum a 10 sekúnd oddychu v ôsmich cykloch za sebou naštartuje metabolizmus, zlepší vytrvalosť i výbušnosť.

Nech sa už venujte akémukoľvek športu, vyhnite sa rutine. Napríklad beh po rovine spestrite behom po schodoch či do kopca. Plávajte, či bicyklujte intervalovo. Ak ste v strese, dajte šancu body and mind cvičeniam, pretože zvýšené hladiny kortizolu (stresového hormónu) urýchľujú ukladanie tukov.

Zhodnoťte svoj stravovací plán

Ak si s tým neviete poradiť sami, skonzultujte jedálny lístok so skúseným odborníkom. Možno jete nepravidelne, máte jedlo zle načasované alebo organizmus bojuje s deficitom dôležitých látok. Za spomalený metabolizmus môžu byť zodpovedné chýbajúce proteíny, zdravé tuky, vitamíny či minerály. Dôležité sú napríklad omega-3 mastné kyseliny, ktoré možno do tela doplniť konzumáciou rýb alebo rybieho oleja. 

Zdroj: (1)http://ajcn.nutrition.org/content/70/6/1040.full, Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

10 rád ako odstrániť kilá navyše10 rád ako odstrániť kilá navyše

Pri nakupovaní myslite na to, že čo si kúpite, to aj zjete. 

 

 

3 cvičenia, ktoré zlepšia vašu kondičku3 cvičenia, ktoré zlepšia vašu kondičku

Cvičíte pravidelne a hľadáte cvičenia, ktoré tréningový plán spestria a poriadne si „maknete“?

 

5 chýb, ktoré zabíjajú úspech v cvičení5 chýb, ktoré zabíjajú úspech v cvičení

Niekedy sa nadmerná snaha pri cvičení nevypláca. Napriek vysokému nasadeniu sa progres nedostavuje. 


Anketa

Čo najradšej čítate na našom portáli?

Články o cvičení a rozličných typoch tréningov.
Informácie o stravovaní a zdravom chudnutí.
Motivačné tipy, príbehy ľudí a fitnes trénerov.
Pozvánky na športové akcie a podujatia.

Celkom hlasovalo: 255

Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 3 tipy, ako rozhýbať spomalený metabolizmus

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1968
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.