3 spôsoby, ako poraziť jesennú „depku“

Podľa odborníkov z University of Manchester sú účinným ochrancom pred depresiou i prostriedkom, ako sa z nej dostať, práve priatelia. 

3 spôsoby, ako poraziť jesennú „depku“
21. NOV 2016

Hoci jesenná depresia nie je depresiou v pravom zmysle slova, dokáže do značnej miery ovplyvniť naše každodenné fungovanie. Cítime sa unavení, sme podráždení, máme problémy so spánkom, trpíme úzkosťami, bolesťami hlavy či chrbta. To, rozhodne, nie je nič príjemné. Hoci sa zväčša jedná o krátkodobú záležitosť, netreba tieto stavy brať na ľahkú váhu a riešiť ich čo najskôr. Proti jesennej „depke“ môžete bojovať aj nasledujúcimi spôsobmi:

Obklopte sa blízkymi ľuďmi

Je dokázané, že tí, ktorí majú úprimné rodinné a priateľské vzťahy, žijú šťastnejšie i dlhšie. Naopak, ak je človek spoločensky izolovaný, skôr či neskôr sa to prejaví aj na jeho duševnom a telesnom zdraví. Myslite na to aj vtedy, keď vás chytí do svojich pazúrov jesenná „depka“ – zavolajte dobrej kamarátke, choďte sa vyvetrať do prírody alebo na skupinové cvičenie, alebo zájdite s mamou na kávu.

Neriešte svoje nálady sladkosťami

Máme na mysli bežné sladkosti, ktoré sú plné rafinovaného cukru. Je pravda, že za vznik depresie je zrejme zodpovedná najmä nerovnováha chemických látok v mozgu. Avšak určitú rolu v tomto smere zohrávajú aj zápalové procesy v tele, pričom jednou z najviac prozápalových látok je práve rafinovaný cukor. Snažte sa teda (nielen v období jesene) konzumáciu rafinovaného cukru obmedziť a preferovať komplexné sacharidy.

Ak máte radi sladkosti, výbornou zbraňou proti výkyvom nálad je aj horká čokoláda. Nasvedčuje tomu štúdia austrálskych odborníkov z Melbourne, podľa ktorých kakaové polyfenoly môžu zmierniť symptómy spojené s úzkosťou a depresiou (1).

Takisto sa sústreďte na príjem potravín, ktoré stimulujú produkciu serotonínu (hormón dobrej nálady) a endorfínov (hormónov šťastia). Patria sem, napríklad kvalitné tvrdé syry, tučné morské ryby, orechy, semiačka, celé zrná, panenské oleje, strukoviny, ovocie a zelenina.

Urobte všetko pre kvalitný spánok

Tmavé dni spôsobujú zvýšenú tvorbu melatonínu, kvôli ktorému sa cítime ospalo aj počas dňa. Ako tomu predísť? Snažte sa každý deň stráviť aspoň nejaký čas na svetle a čerstvom vzduchu – choďte z práce pešo, na obed zájdite po vlastných alebo si dožičte džoging po práci, kým je ešte svetlo. „Svetelnú terapiu“ si doprajte aj počas víkendov, keď máte viac času.

Dôležité je vyhnúť sa i pitiu kofeínových nápojov popoludní, ísť spať a vstávať v rovnakú dobu (a to aj počas víkendov) a pred spánkom sa upokojiť hlbokým dýchaním či vypitím čaju, ktorý blahodarne vplýva na nervovú sústavu (harmančekový, levanduľový...).

Ako zvládate jesenné blues vy? 

Referencie: (1)https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23364814

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Ako dostať viac zeleniny do našej stravy?Ako dostať viac zeleniny do našej stravy?

Viete, čo znamená 5+ denne v súvislosti s konzumáciou zeleniny?

 

Hitom v sladení je kokosový cukorHitom v sladení je kokosový cukor

Kokosový cukor je zdravší variant klasického bieleho či trstinového cukru. 

 

Soľný mýtus. koľko sodíka denne potrebujeme?Soľný mýtus. Koľko sodíka denne potrebujeme?

Sodík je jednou z tých vecí, o ktorej väčšina „vie", že je nezdravý. Je to niečo podobné ako pri nasýtených tukoch. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 3 spôsoby, ako poraziť jesennú „depku“

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2390
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.